Czy alkohol w wigilię jest zabroniony?
W polskim społeczeństwie przyjęło się, że w wigilię osoby wierzące zachowują wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i alkoholu. Nie jest to jednak nakaz. Przypomnijmy, że w 2003 roku Kodeks Prawa Kanonicznego w Polsce zniósł obowiązek ścisłego postu w wigilię, jednak tradycja nakazuje zachowywać się w ten dzień w granicach rozsądku i zrezygnować z wysokoprocentowych trunków, jak np. wódka.
Komentarza w sprawie udzielił nam ksiądz Sebastian Kosecki, którego na TikToku obserwuje ponad 260 tysięcy osób. Jak tłumaczy duchowny z Częstochowy nie jesteśmy zobowiązani do przestrzegania w Wigilię postu.
- Wigilia Bożego Narodzenia to czas szczególnego czuwania na świętowanie narodzenia Jezusa. W tym dniu, zgodnie z przepisami prawa kościelnego, nie jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wstrzemięźliwości od alkoholu. Niemniej jednak tradycyjnie jest taki zwyczaj, który warto podtrzymywać. Rodzinny charakter tego wyjątkowego czasu zachęca, by przeżyć go w trzeźwości - wyjaśnia ksiądz Sebastian Kosecki.
Czy można jeść mięso w Wigilię?
Zgodnie ze zwyczajem przyjętym w Polsce 24 grudnia nie spożywa się potraw mięsnych. Również podczas kolacji wigilijnej na stole nie powinny znaleźć się potrawy mięsne. Podczas uroczystego posiłku powinny pojawić się na przykład karp, barszcz z uszkami, kapusta z grochem czy makówki.
Ksiądz Sebastian Kosecki wyjaśnia również kwestię wstrzemięźliwości od potraw mięsnych w Wigilię.
- W tym dniu, zgodnie z przepisami prawa kościelnego, nie jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Niemniej jednak tradycyjnie jest taki zwyczaj, który warto podtrzymywać - tłumaczy duchowny.