Czy można jeść mięso w piątek? Wyjątek od reguły
W piątek, 25 kwietnia, katolicy mogą bez obaw sięgać po mięsne potrawy. To dlatego, że w Kościele katolickim trwa oktawa Wielkanocy. Każdy dzień w tym okresie, podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ma rangę uroczystości, co zwalnia wiernych z obowiązku postu.
Oktawa Wielkanocy – czas radości i wyjątków
Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII, a kontynuowanej przez papieża Jana XXIII, a następnie Jana Pawła II, Benedykta i papieża Franciszka, w Kościele katolickim zachowały się tylko dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Oktawa Wielkanocy ma tzw. pierwszą rangę, co oznacza, że znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej.
Jak długo trwa okres wielkanocny?
Oktawa Wielkanocy kończy się w II niedzielę wielkanocną, zwaną tradycyjnie białą niedzielą, kiedy obchodzone jest święto Miłosierdzia Bożego. Przez cały ten czas do formuły rozesłania dodaje się podwójne "alleluja". Nie celebruje się również mszy żałobnych, z wyjątkiem pogrzebowej.
Warto pamiętać, że liturgiczny okres wielkanocny w Kościele katolickim trwa aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (tzw. pięćdziesiątnicy), która w danym roku przypada 8 czerwca. To aż 50 dni! W tym czasie zamiast modlitwy "Anioł Pański" o godz. 12.00 odmawia się tradycyjnie modlitwę "Regina Coeli" ("Królowo Nieba").
Mistrzostwa Polski w Grillowaniu
Zobacz zdjęcia
Komunia święta w okresie wielkanocnym – ważny obowiązek każdego wiernego
Zgodnie z przykazaniami kościelnymi, każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą (III przykazanie kościelne).
Konferencja Episkopatu Polski 21 marca 1985 r. ustaliła, że w Polsce "okres, w którym obowiązuje czas wielkanocnej komunii św., obejmować będzie okres od Środy Popielcowej do niedzieli Trójcy Świętej". Decyzję tę KEP potwierdziła w uchwale z 13 marca 2014 r.

Kiedy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
Według Kodeksu prawa kanonicznego, "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość". Wstrzemięźliwość i post obowiązują również w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.
Do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.