Prace nad pierwszym w Polsce projektem AntyFakeNews

i

Autor: Akademia WSB Dąbrowa Górnicza Prace nad pierwszym w Polsce projektem AntyFakeNews

Czy to będzie koniec fake newsów? Naukowcy z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej pracują nad specjalną aplikacją, która będzie wyłapywać nieprawdziwe informacje

2021-10-15 13:55

Naukowcy z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej rozpoczynają prace nad pierwszym w Polsce projektem AntyFakeNews. Efektem ma być stworzenie specjalnej aplikacji do ochrony użytkowników przed fałszywymi informacjami w sieci.

Fake news to nieprawdziwa lub częściowo nieprawdziwa wiadomość publikowana w mediach. Główną intencją jest wprowadzenie odbiorców w błąd, by osiągnąć korzyści finansowe, polityczne lub prestiżowe.

- W dzisiejszych czasach portale informacyjne i treści, które są udostępniane w internecie spełniają nie tylko stricte informacyjną funkcję, ale kreują również sposób postrzegania otaczającego świata przez użytkowników. Z tego względu bardzo ważne i istotne jest aby eliminować te treści, które są nieprawdziwe, które wnoszą nierzetelność informacyjną - powiedział nam doktor Paweł Buchwald.

Głównym założeniem projektu AntyFakeNews jest stworzenie narzędzia teleinformatycznego, które pozwoli ostrzegać osoby korzystające z różnych portali przed potencjalnie niebezpiecznymi treściami typu fake news.

- Aplikacja ma analizować dane informacyjne, katalogować je oraz rozpoznawać typowe mechanizmy, wedle których funkcjonują fake newsy. Docelowo będzie to rodzaj nakładki na stronę internetową. Działanie może być podobne do znanego nam wszystkim programu antywirusowego, programów ochrony przed spamem czy popularnych filtrów rodzicielskich - mówi dr Michał Szyszka z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Realizacja projektu AntyFakeNews została podzielona na 3 fazy. Faza I to prace obejmujące przygotowanie niezbędnych modułów efektywnego przetwarzania danych.

W tej fazie założyliśmy nie tylko zgromadzenie niezbędnych dla realizacji projektu danych, ale również wybranie najlepszych algorytmów i narzędzi do ich przetwarzania pod kątem detekcji fake newsów. W fazie II działania zespołu badawczo-rozwojowego ukierunkowane zostaną na stworzenie generycznego systemu, którego sercem będą metody detekcji oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Ostatnia faza to bieżące działania mające na celu ulepszenie powstałego systemu oraz przygotowanie do wdrożenia wyników osiągniętych w ramach dwóch pierwszych etapów – mówi dr inż. Paweł Buchwald.

Prace nad projektem AntyFakeNews potrwają trzy lata.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"