Prawo w jasny sposób zabrania prowadzenia pojazdów będąc w stanie nietrzeźwości. Jeśli policjanci wykryją u kierowcy powyżej pół promila alkoholu we krwi lub 0,25 mg 1 dm3 w wydychanym powietrzu, wtedy grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Sąd w Rybniku uniewinnił kierowcę, który prowadził samochód mając 1,7 mg alkoholu w organizmie. Jak to możliwe?
Czy można jeździć autem będąc pod wpływem alkoholu?
Nie. Nie oznacza to zgody na prowadzenie samochodu lub innego pojazdu będąc pod wpływem alkoholu. Rybnicki Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie prowadzenia pojazdu po alkoholu na terenie własnej posesji.
Do sytuacji, w której zapadł wyrok, doszło w 2021 r. Pijany mężczyzna miał wsiąść do samochodu i podjechać nim do bramy wyjazdowej, cały czas będąc na swojej prywatnej działce. Pod bramą zobaczył go kolega, który zawiózł pijanego mężczyznę do domu. Jednak właściciel posesji został później oskarżony o prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości.
Niedawno sprawa znalazła swój sądowy finał. Kierowca został uniewinniony, a sąd stwierdził, że mężczyzna nie prowadził pojazdu w ruchu lądowym.
Decyzja sądu dotycząca prowadzenia auta będąc pod wpływem alkoholu
Sąd w Rybniku wydał wyrok m.in. w oparciu o stanowisko Sądu Najwyższego z 2009 r.: „Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób”.
Sędzina, która wydała wyrok uniewinniający powołała się na starsze postanowienie Sądu Najwyższego z 1976 r., które mówi o tym, że podwórko prywatnego domu mieszkalnego nie może być miejscem, gdzie odbywa się ogólny lub lokalny ruch pojazdów.
Przy okazji warto też przypomnieć stanowisko Sądu Najwyższego z 2012 r., które wskazuje, że: „Wszystkie wskazane w ustawie [Prawo o ruchu drogowym - przyp. red.] obszary, w których może odbywać się ruch lądowy, mają charakterystyczne cechy wspólne, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów…”.
Odnosząc się do wyroku rybnickiego sądu, a także wcześniejszych stanowisk Sądu Najwyższego, można wywnioskować, że pojęcie ruchu lądowego nie występuje na terenie prywatnym, czy też obiekcie zamkniętym dla osób postronnych. Mimo wszystko przepisy w ustawie Prawa o ruchu drogowym mogą być stosowane także poza drogami publicznymi i strefami zamieszkania, jednak tylko w miejscach, gdzie odbywa się ruch i tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu.