Częstochowa nie chce finansować lekcji religii. Barbara Nowak: Planujecie też mordowanie księży?

i

Autor: Archiwum/Facebook Sebastian Trzeszkowski - Radny Miasta Częstochowy Częstochowa nie chce finansować lekcji religii. Barbara Nowak: "Planujecie też mordowanie księży?"

Częstochowa nie chce finansować lekcji religii. Barbara Nowak: "Planujecie też mordowanie księży?"

Rada Miasta w Częstochowie kilka dni temu przegłosowała projekt uchwały dotyczący likwidacji finansowania lekcji religii z miejskiej kasy. Śladem Częstochowy chcą iść kolejne miasta, w tym Kraków. Na odpowiedź tamtejszej kurator oświaty - Barbary Nowak, nie trzeba było długo czekać.

Barbara Nowak do radnych Częstochowy: Chcecie niszczyć kościoły?

To jedna z najbardziej zaskakujących decyzji ostatnich dni. Radni z Częstochowy podjęli uchwałę dotyczącą likwidacji finansowania lekcji religii z miejskiej kasy i scedowania tego na ministerstwo edukacji. Jak bowiem wskazali radni lewicy, którzy są autorami tego projektu, nie w tym całym ambarasie nie chodzi w ogóle o to, aby zlikwidować lekcje religii w szkołach, tylko zmienić sposób finansowania, a koszty były ponoszone przez państwo. Dlatego po przegłosowaniu uchwały trafi ona teraz do polskiego rządu, a konkretnie do ministerstwa edukacji, który musi się do niej ustosunkować. 

Ministerstwo ubiegła już krakowska kurator oświaty Barbara Nowak, która znana jest nie tyle z działalności na rzecz oświaty, co swoich wypowiedzi, które są mocno kontrowersyjne. Tym razem zwróciła się do radnych z Częstochowy i Krakowa (tamtejsi radni również chcą likwidacji finansowania lekcji religii).

Lewackich radnych z Częstochowy i Krakowa, którzy chcą zlikwidować finansowanie lekcji religii, pytam czy śladem swoich komunistycznych protoplastów planują w kolejnych działaniach powrócić do więzienia katolików i mordów księży? Do niszczenia kościołów? - napisała na Twiterze Barbara Nowak. 

Sebastian Trzeszkowski, częstochowski radny, który jest autorem projektu uchwały dotyczącej likwidacji finansowania lekcji religii, mówi wprost, że jeżeli Barbara Nowak podlega pod ten sam rząd to jest to najlepszy dowód na to, że z tym właśnie rządem jest coś nie tak. 

Taka osoba nie powinna być kuratorem. To też pokazanie przedłużenia polityki prowadzonej przez ministra Czarnka. To, w jaki sposób prowadzone jest ministerstwo edukacji pokazują ludzie zasiadający na stanowiskach w kuratoriach. Mam nadzieję, że to się zmieni - mówi Trzeszkowski. 

Częstochowski radny wskazuje przy tym, że umiejętność czytania ze zrozumieniem u krakowskiej kurator oświaty nie jest najlepszą cechą, bowiem nikt z radnych nie mówi o tym, aby zlikwidować lekcje religii, tylko finansowanie lekcji przez miasto, co ma dać wymierne oszczędności dla budżetu, ani tym bardziej nie ma tam mowy o jakiejkolwiek likwidacji kościoła czy krucjacie przeciwko katolikom. 

- A od kuratora oświaty oczekuję tego, że potrafi czytać ze zrozumieniem, a jeśli już zabiera publicznie głos, to niech przynajmniej przeczyta treść uchwały, bo po jej wypowiedzi widać, że tego nie zrobiła - podkreśla Trzeszkowski.

Nie tylko Częstochowa. Inne miasta również chcą likwidacji finansowania lekcji religii

Sam projekt uchwały przedstawiony przez Trzeszkowskiego, a następnie uchwalony przez częstochowską radę, zaczął się rozchodzić też po innych częściach Polski. Likwidacji finansowania religii chcą już w Krakowie. W Łodzi pojawił się już obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Rozmawia się o tym również w innych miastach, w tym w Warszawie. - Oddźwięk jest ogromny, ale właśnie to jest największym sukcesem, bo chcieliśmy przenieść dyskusję na temat finansowania lekcji religii z Częstochowy na całą Polskę i to nam się udało. A to może doprowadzić do tego, że finansowanie zostanie zlikwidowane na poziomie samorządów - kończy Sebastian Trzeszkowski.