Częstochowa i remont DK91. Konieczne jest wyburzanie budynków
Wykonawca całej inwestycji przystąpił w tym tygodniu do wyburzeń budynków, które stoją w kolizji z przyszłym kształtem skrzyżowania budowanej arterii miejskiej z ul. Równoległą. - Prace demontażowe poprzedził przewidziany polskim prawem proces formalno-prawny i opróżnienie budynków - informuje na swojej stronie internetowej Miejski Zarząd Dróg.
- Prace demontażowe potrwają najpóźniej do końca tego roku - informują przedstawiciele MZD w Częstochowie.
Konsorcjum wykonawcze, zgodnie z podpisaną umową, ma czas na zakończenie wszystkich robót oraz zdobycie niezbędnych pozwoleń i koniecznych do końca listopada 2023 roku.
Przypomnijmy, że największa i najbardziej kosztowna inwestycja drogowa we współczesnej historii Częstochowy obejmuje przebudowę odcinka DK91 od węzła z al. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską. Jak informuje częstochowski magistrat, każdy z pasów ruchu będzie miał 3,5 metra szerokości. W ramach projektu powstaną nowe chodniki, drogi rowerowe, zatoki autobusowe czy zjazdy do posesji oraz miejsc postojowych.
Pierwotnie za przebudowę al. Wojska Polskiego odpowiadało konsorcjum Drog-Bud, Firesta Fiser i Nowak Mosty. Miasto jednak, wiosną 2022 roku, rozwiązało umowę. Konieczne było ogłoszenie nowego przetargu, które wygrało konsorcjum firm NDI.
Prawdopodobnie cała przebudowa pochłonie ok. 359 mln zł.