Częstochowa: jest akt oskarżenia dla dwóch kobiet, które niosły tęczową Matkę Boską

i

Autor: archiwum serwisu/zdjęcie poglądowe

Częstochowa: jest akt oskarżenia dla dwóch kobiet, które niosły tęczową Matkę Boską

2023-01-17 13:02

Dwie mieszkanki Częstochowy, które wzięły udział w marszu równości w 2021 roku w mieście, są oskarżone o profanację przedmiotu kultu i obrazę uczuć religijnych. Akt w tej sprawie trafił już do sądu.

Częstochowa i profanacja uczuć religijnych. Dwie kobiety oskarżone 

Na samym wstępie przypomnijmy: podczas Marszu Równości w Częstochowie, który odbył się w sierpniu 2021 roku, pojawił się obraz z Matką Boską w tęczowej aureoli.

Do częstochowskiej policji oraz prokuratury, w związku z tym, zaczęły napływać zawiadomienia. 

- W tej sprawie prokurator uzyskał opinie biegłego sądowego z zakresu lingwistyki kryminalistycznej, który ocenił obraz niesiony przez mieszkanki Częstochowy. Z opinii wynika, że na prezentowanej kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, według biegłego, nie znajduje się symbol tęczy, a logotyp LGBT+. Takie połączenie znieważa przedmiot czci, gdyż usunięto aureolę, czyli symbol świętości. Biegły uważa, że katolicy mają prawo czuć się obrażeni - wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Dwie mieszkanki Częstochowy zostały więc oskarżone o profanację przedmiotu kultu i obrazę uczuć religijnych. 

Teraz odpowiedzą przed sądem. Akt oskarżenia został pod koniec 2022 roku przesłany do Sądu Rejonowego w Częstochowie. Na chwilę obecną, nie ma jeszcze wyznaczonego konkretnego terminu posiedzenia w tej sprawie. 

- Oskarżone nie przyznają się do stawianych im zarzutów. Nie złożyły także żadnych wyjaśnień - dodaje prokurator Ozimek. 

Chodzi o zarzuty na podstawie art. 196 Kodeksu karnego, który brzmi następująco:

"Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". 

W przeszłości sąd w Częstochowie uniewinnił w identycznej sprawie 

To zresztą nie pierwsza tego typu sytuacja. W czerwcu 2019 roku - podczas II Marszu Równości w Częstochowie - Michał G. niósł obraz Matki Bożej w tęczowej aureoli. Został oskarżony o przestępstwo obrazy uczuć religijnych.

Wiosną 2022 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie prawomocnie uniewinnił mężczyznę.