Dokumenty czym ogrzewamy dom można złożyć w urzędzie lub sprawę załatwić online. Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, właścicielu albo zarządcy budynku. Natomiast gdy mamy własny dom- deklarację składamy bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub wypełniamy formularz online i przesyłamy do do Centralnej Ewidencja Emisyjności.
– Sporo osób jeszcze tego nie zrobiło. W Rudzie Śląskiej dokumenty złożyło niespełna 30 % osób zobowiązanych do tego osób. Z tego co wiem, to podobnie jest w innych większych miastach. U nas w urzędzie już jest spory ruch, ludzie czekają z formalnościami do ostatniej chwili. Tworzą się kolejki. Strach pomyśleć co będzie w czerwcu. Jeśli nie uda nam się złożyć deklaracji do końca czerwca, to czekają nas mandaty, gdy przyjdzie do nas kontrola kominiarska lub Straży Miejskiej. Zapłacić można nawet 5 tys złotych- mówi nam Eugeniusz Malinowski -szef Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Rudzie Śląskiej.
Warto pamiętać, że do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków musimy zgłosić nawet te źródła ogrzewania z których już nie korzystamy. Punkty usługowe oraz właściciele działek ogrodowych, też muszą taki dokument złożyć, bo często zdarza się, że te domki wypoczynku są ogrzewane.
Za brak informacji, że nie złożyliśmy deklaracji czym palimy, możemy mieć też spore kłopoty z kupnem węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Spółka, która sprzedaje ostatnio masowo opał w Internecie takiego dokumentu wymaga od swoich klientów.