Wiadomości

"Czad zabija po cichu". W Mysłowicach ruszyła akcja przekazywania czujników czadu

2024-11-07 11:17

W Mysłowicach można odebrać darmowy czujnik dymu lub czujnik czadu. Właśnie rozpoczęła się kampania edukacyjna, w ramach której powstał specjalnie przygotowany spot reklamowy. Film ma na celu zwiększenie świadomości zagrożenia, jakie niesie czad oraz promocję prostych zasad bezpieczeństwa, które mogą zapobiec tragedii.

Czujniki czadu mogą uratować zdrowie i życie. Niewidzialny i bezwonny gaz jest silnie trujący. Oddychanie powietrzem z zmieszanym z czadem często kończy się tragicznie, o czym przekonują alarmujące statystyki. Tylko od początku października w woj. śląskim straż pożarna odnotowała 47 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku tych zdarzeń poszkodowanych zostało 17 dorosłych i siedmioro dzieci. Niestety dwóch osób nie udało się uratować.

Kampania edukacyjna i film o czadzie w Mysłowicach

W Mysłowicach ruszyła kampania edukacyjna, która ma na celu uświadomienie zagrożeń, jakie niesie tlenek węgla, czyli popularny czad. W ramach akcji powstał specjalnie przygotowany film edukacyjny. 

W początkowych sekwencjach filmu widzimy rodzinę, siedzącą przy stole. Sielski obrazek szybko jednak zamienia się w dramat. Czad najpierw zabija ojca, który mdleje podczas zmywania naczyń. Następnie usypia matkę i dwie córeczki, by ostatecznie dopaść także najmłodsze dziecko w łóżeczku.

Jak w dobrym horrorze, w tym momencie rozlega się przenikliwy dźwięk alarmu. Okazuje się, że to wszystko było tylko koszmarnym snem, a życie rodzinie uratowała dzwoniący czujnik czadu.

Zobacz kadry z filmu

Jak otrzymać darmowy czujnik czadu?

Film ma pomóc mieszkańcom Mysłowic w podjęciu jedynej słusznej decyzji, aby zgłosić się do urzędu miasta po odbiór darmowego czujnika czadu. Jak informuje prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz, w ostatnich latach magistrat przekazał mieszkańcom już około tysiąc takich urządzeń.

Każda zainteresowana osoba ma możliwość otrzymania darmowej czujki czadu, która może uratować życie w przypadku wykrycia tlenku węgla w powietrzu. Wystarczy wypełnić krótki wniosek oraz zgodę RODO i złożyć w dogodny sposób:

  • osobiście, w biurze podawczym Urzędu Miasta Mysłowice,
  • przesłać wypełniony wniosek na adres e-mail: [email protected].

Wniosek jest dostępny do pobrania na stronie urzędu miasta lub w wersji papierowej w siedzibie urzędu, pokój 218.

Czujki są przekazywane bezpłatnie w ramach działań związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców, liczba urządzeń jest ograniczona, decyduje kolejność składania wniosków.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:
Czad zabija po cichu - kampania w Mysłowicach

Po jakim czasie zabija czad?

Czad, czyli tlenek węgla jest gazem. Głównym źródłem tlenku węgla jest niepełne spalanie paliw kopalnianych, przede wszystkim węgla. Powstaje w czasie nieprawidłowego działania pieców grzewczych oraz piecyków gazowych, tzw. junkersów.

Tlenek węgla wnika do organizmu poprzez drogi oddechowe. Przedostając się do krwi, czad wiąże się błyskawicznie z hemoglobiną, tworząc karboksyhemoglobinę. Początkowo połączenia te są realizowane bardzo szybko, a tempo wiązania CO z hemoglobiną spada w momencie osiągnięcia równowagi między stężeniem COHb we krwi a CO w powietrzu. Przy ekspozycji na dwutlenek węgla, czad blokuje hemoglobinę dla tlenu, dlatego upośledzone są właściwości zaopatrzenia tkanek organizmu w tlen. Ilość tlenu we krwi maleje, na rzecz zawartości węgla.

W zależności od tego, jaki jest poziom stężenia CO w powietrzu, objawy zaczadzenia, czyli zatrucia tlenkiem węgla mogą być nieco inne:

  • stężenie CO rzędu 100–200 ppm (0,01 proc.– 0,02 proc.) – lekki ból głowy po 2–3-godzinnej ekspozycji,
  • stężenie CO rzędu 400 ppm (0,04 proc.) – silny ból głowy już po godzinnej ekspozycji,
  • stężenie CO rzędu 800 ppm (0,08 proc.) – zawroty głowy, nudności, wymioty i konwulsje po około 45 minutach ekspozycji, a trwała śpiączka po 2 godzinach wdychania powietrza z takim stężeniem czadu,
  • stężenie CO rzędu 1600 ppm (0,16 proc.) – silny ból głowy i wymioty, przebiegające z konwulsjami już po 20 minutach ekspozycji, do zgonu dochodzi po około 2 godzinach,
  • stężenie CO rzędu 3200 ppm (0,32 proc.) – intensywny ból głowy i wymioty już po 5–10 minutach ekspozycji, do zgonu dochodzi po 30 minutach,
  • stężenie CO rzędu 6400 ppm (0,64 proc.) – ból głowy i wymioty już po 1–2 minutach, zgon następuje w niecałe 30 minut,
  • stężenie CO rzędu 12 800 ppm (1,28 proc.) – utrata przytomności po 2–3 wdechach, śmierć w ciągu 3 minut.

QUIZ. Czy wiesz, jak oszczędzać prąd w domu?

Pytanie 1 z 9
Czy używasz sztucznego oświetlenia w pokoju w ciągu dnia, gdy jest jeszcze widno?