Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został przekazany bp. Patricowi Chisanga z Zambii. Jego historia jest zagmatwana, jednak teraz trafi do diecezji Mansa, gdzie ma szerzyć kult Matki Bożej. To dar ofiarny złożony przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego podczas Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej 12 IX 2021r.
Obraz Matki Bożej Wygnańców
Historyczny obraz Matki Bożej nazywany jest „Matka Boża Wygnańców Tułaczy”. Wraz z Polakami przeszedł gehennę II wojny światowej. Kiedy w 1939 r. Sowieci wtargnęli do kresowej osady Miłów na Podolu, ich „łupem” stał się także obraz Maryi, który znajdował się na ścianie Domu Ludowego. Sam wizerunek został podarty, a jego ramy sołdaci postanowili wykorzystać do portretu Stalina. Jeden z gospodarzy, świadek wydarzeń, zebrał zbezczeszczone szczątki obrazu i przechowywał je jak świętą relikwię. Kiedy w 1940 r. cała wieś została wywieziona do tajgi, także obraz przemierzał bezkresne syberyjskie przestrzenie. Wraz z Armią Andersa dotarł potem, przez Teheran, do Afryki do Bwana M’Kubwy - informuje Jasna Góra.
- To był obraz przywieziony przez Polaków podczas II wojny światowej. Moi współbracia dużo mówili o znaczeniu Wizerunku Jasnogórskiej Maryi dla Kościoła i świata. Ten historyczny obraz przekazano w 2009 r. z Zambii na Jasną Górę, dlatego teraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego przekaże Ikonę do afrykańskiej diecezji - przypomniał bp Chisanga.
Polecany artykuł:
Biskup z Zambii w ramach dziękczynienia za powrót Kopii Cudownego Obrazu do Zambii wszedł symbolicznie z Praską Pielgrzymką Rodzin i będzie uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.