Przejazdy kolejowe

i

Autor: .bezpieczny-przejazd.pl

Coraz więcej ofiar na przejazdach kolejowych. Rząd szykuje bat na piratów

2025-04-22 10:35

Statystyki są zatrważające. Z roku na rok rośnie liczba ofiar na przejazdach kolejowych. Tylko w zeszłym roku z powodu łamania zasad bezpieczeństwa przez kierowców śmierć poniosło 49 osób. Sytuację może uratować specjalny system, który będzie wyłapywać piratów na przejazdach kolejowych.

Niezachowanie szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejazdui w trakcie jego przekraczania. Brak reakcji na znak drogowy „STOP”, wjazd na przejazd z rogatkami w czasie ich zamykania/otwierania, omijanie „slalomem” zamkniętych półrogatek, brak reakcji na sygnalizację świetlną i dźwiękową zabraniającą wjazdu na przejazd. Do tego wjazd na przejazd pomimo zbliżającego się pociągu oraz wjazd na przejazd pomimo braku możliwości kontynuowania jazdy. To głównie grzechy kierowców przy przejazdach kolejowych.

– Cena ich łamania jest bardzo wysoka. W 163 wypadkach na przejazdach kolejowych w całym kraju aż 49 osób zginęło. 15 osób zostało ciężko rannych. Tylko od początku tego roku zginęło już 12 osób a 3 osoby ciężko ranne zostały przewiezione do szpitala- mówi Konrad Górniak z PKP PLK na Śląsku.

Jednym z przejazdów kolejowych gdzie kierowcy bardzo często ignorują przepisy drogowe na Śląsku, to przejazd kolejowy przy ulicy Słonecznej w Katowicach. – Tutaj dochodzi w mieście do największej liczby niebezpiecznych incydentów. Kierowcy mimo palącej się na czerwono sygnalizacji i opuszczających się rogatek wjeżdżają na tory. Dochodzi do wyłamań rogatek. Najczęściej w porę reagujemy i ograniczamy prędkość pociągów. Do niebezpiecznej sytuacji ostatnio tutaj doszło z końcem marca. Kierowca autobusu miejskiego wjechał na przejazd w momencie w którym było to zakazane. Na szczęście obyło się bez tragedii- mówi Konrad Górnika z PKP PLK.

Nowy bat na piratów

W związku z coraz większą liczbą osób zabitych na przejazdach kolejowych Ministerstwo Infrastruktury i PKP PLK planuje zamontowanie na 500 przejazdach bez zapór i sygnalizacji systemu który będzie wyłapywał piratów. Chodzi o takie rozwiązanie, które z automatu rejestrują niebezpieczne zachowania kierowców, jak np. zignorowanie znaku "STOP" i niezatrzymanie się pojazdu przed przejazdem kolejowym.

Żelazne zasady bezpieczeństwa przy przejazdach kolejowych

Kolejarze jak mantrę powtarzają podczas cyklicznych akcji edukacyjnych jak zachować się przy przejeździe kolejowym. W przypadku przejazdów wielotorowych nigdy nie należy wjeżdżać na tory bezpośrednio po przejechaniu pociągu. Zawsze należy zaczekaj, aż pociąg odjedzie nataką odległość, aby kierowca mógł stwierdzić, czy po pozostałych torach nie poruszają się inne pojazdy szynowe.

Bezgranicznie nie możemy też ufać rogatkom przy przejazdach i gdy są w nie przejazdy kolejowy wyposażone to bez zwrócenia uwagi przejeżdżamy po torach. Rogatki, czy sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa, mogą ulec uszkodzeniu, tak jak inne urządzenia automatyczne. Podobnie jest z dróżnikami, którzy mogą np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek w odpowiednim momencie. Zachowujmy więc zasadę ograniczonego zaufania.

Nie przejeżdżaj slalomem pomiędzy opuszczonymi półrogatkami. Gdy jesteś na przejeździe, a zacznie migać światła, zjedź jak najszybciej z przejazdu. W momencie, gdy Twoje auto zostanie zamknięte pomiędzy rogatkami, musisz przejechać przez nie i je wyłamać- wyjaśnia Katarzyna Głowacka rzeczniczka PKP PLK na Śląśku.

Żółta naklejka PKP- koło zapasowe kierowców

Na 14 tysiącach przejazdów w całej Polsce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieściły unikato-

we naklejki. Można je znaleźć:na napędzie rogatkowym od strony torów oraz na tyle krzyża św. Andrzeja. Na naklejce widnieją trzy numery: numer skrzyżowania, numer 112, oraz numery na które można zadzwonić w trakcie awarii naszego pojazdu na torach. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia: opuszczamy jak najszybciej pojazd wraz z pasażerami i dzwonimy na

112, podając operatorowi numer skrzyżowania z żółtej naklejki. Szybka reakcja zwiększa szansę zatrzymania rozpędzonego pociągu w bezpiecznej odległości.

Więcej możemy dowiedzieć się na www.bezpieczny-przejazd.pl