Prąd jest coraz droższy
W dobie szalejącej inflacji oraz ciągłych podwyżek cen, wszyscy zaczynamy szukać oszczędności. Oszczędzamy na wszystkim, co możemy – jedzeniu, ubraniach czy innych rzeczach niezbędnych na co dzień. Oszczędności powinniśmy poszukać również w domu, gdzie korzystamy z wielu urządzeń generujących koszty tym bardziej, że rząd zapowiedział zamrożenie ceny prądu w 2023 roku do 2000 KWh rocznie.
- Wszystkie gospodarstwa domowe, bez wyjątku, będą miały gwarantowaną cenę prądu do 2000 kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi limit będzie wynosił 2600 kWh. Podobnie w przypadku rodzin 3 plus, a więc takich, gdzie jest trójka i więcej dzieci – tam także limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki, wynosi 2600 kWh. W przypadku gospodarstw rolniczych limit ten ma wynieść również 2600 kWh.
Co zużywa najwięcej prądu w domu? Sprawdź w galerii
PGNiG sprawdził, jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu i jakie koszty przez to generują. W rankingu ujęto urządzenia, z których najczęściej korzystamy i znajdują się niemal w każdym domu, w tym m.in. lodówkę, odkurzacz, telewizor, komputer czy kuchenka elektryczna. Na tej podstawie można określić, jak na nich zaoszczędzić, aby zmieścić się przedziale 2000 Kwh zamrożonych przez rząd.
Jak oszczędzać prąd z głową?
Już teraz możemy zacząć również ograniczać zużycie prądu w domu poprzez tak proste czynności, jak gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywam; wyłączanie na noc listew zasilających np. komputer; zakup energooszczędnych żarówek i sprzętów.