Co zrobić z choinką po świętach. Podpowiadamy jak LEGALNIE się jej pozbyć

i

Autor: mat.prasowe

Co zrobić z choinką po świętach. Podpowiadamy jak LEGALNIE się jej pozbyć

2020-01-25 6:00

Katowicki magistrat wydał komunikat, z którego wynika, że mieszkańcy nie potrafią we właściwy sposób pozbyć się niechcianej już choinki. Jak czytamy w raporcie, katowiczanie wyrzucają choinki w niewłaściwym terminie, niewłaściwym miejscu, a nawet… razem z ozdobami. Sprawdźcie szczegóły na slask.eska.pl.

Jak pozbyć się choinki po świętach?

O świętach już dawno zdążyliśmy zapomnieć, ale w wielu domach wciąż stoją świąteczne drzewka. Zazwyczaj pozbywamy się ich najpóźniej na początku lutego, choć pewnie niektórzy ze swoją choinką wolą pożegnać się dużo wcześniej. Mówimy tu oczywiście o naturalnych drzewkach. Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, choinki naturalne są w Katowicach odbierane z nieruchomości jednorodzinnych w lutym, przy pierwszym terminie odbioru odpadów ulegających biodegradacji. W przypadku nieruchomości wielorodzinnych ma to miejsce w lutym przy pierwszym terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych, a właściciel nieruchomości (np. spółdzielnia mieszkaniowa) powinien także wyznaczyć miejsce ich wyrzucenia i przekazać tę informację MPGK.

W praktyce, pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przyznają, że wywożą choinki niemal cały styczeń i luty. Co ciekawe zdarzają się nawet przypadki wyrzucania drzewek razem z ozdobami.

Ważne aby drzewko było odpowiednio przygotowane do dalszego recyklingu – przede wszystkim pozbawione ozdób, elementów szklanych, metalowych czy plastikowych. Warto także zaznaczyć, że zawsze istnieje również możliwość samodzielnego, nieodpłatnego przekazania choinek do jednego z czterech Gminnych Punktów Zbierania Odpadów, czynnych w dni robocze, od poniedziałku do soboty – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Zebrane choinki trafiają do należącego do MPGK Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Drzewka naturalne zostają rozdrobnione i po przejściu odpowiednich procesów technologicznych, stają się składnikiem środka poprawiającego właściwości gleby. Ten zaś trafia zwykle jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne, na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Drzewka sztuczne są z kolei traktowane jak złom i przechodzą typową dla niego drogę recyklingu.

Województwo śląskie bez tajemnic. Rozpoznasz miasto po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Jakie to miasto?
Województwo śląskie bez tajemnic