Pogoda na Śląsku oszalała

i

Autor: pixabay.com

Co się dzieje z pogodą? Surrealistyczne zjawiska na śląskim niebie. To nie zdarza się często

2020-02-11 11:05

Intensywne burze, opady śniegu i gradu, a za chwilę błyskawiczne rozpogodzenia. Pogoda dzisiaj nad Śląskiem oszalała. Takie "kwiatki" często się nie zdarzają. Z czego wynikają takie zjawiska atmosferyczne w lutym? Odpowiedź znają Polscy Łowcy Burz. Szczegóły na slask.eska.pl.

Pogoda na Śląsku oszalała. Na niebie dochodzi do surrealistyczny zjawisk

Przez całą zimę praktycznie nie mamy śniegu, ale za to ostatnio nawiedzają nas silne wichury. Poza tym dzisiaj nad regionem słychać było grzmoty. Od rana były też intensywne opady, a miejscami nawet opady gradu. Skąd w lutym wzięły się tak intensywne i krótkotrwałe zjawiska atmosferyczne?

- Burza w lutym to najbardziej surrealistyczne doznanie ever. I co, dalej twierdzicie, że z naszym klimatem wszystko w porządku?- napisała na Twitterze jedna z zaniepokojonych internautek.

"W ciągu najbliższej doby nad Polską ponownie wystąpią silne, lecz krótkotrwałe opady konwekcyjne, a miejscami nawet burze. Prawdopodobieństwo zjawisk jest niewielkie, jednak podczas ich występowania może pojawić się silny i porywisty wiatr (w porywach do ok. 80 km/h). Podczas przechodzenia stref konwekcji występować będą przede wszystkim opady deszczu i krupy śnieżnej, choć na terenach położonych wysoko (na przykład na Podhalu) mogą pojawić się najprawdziwsze burze śnieżne" - tak o tych zjawiskach piszą Polscy Łowcy Burz.

Specjaliści wyjaśnili nam jak to możliwe, że mamy do czynienia z takimi zjawiskami atmosferycznymi w lutym, czyli miesiącu, w którym burze raczej rzadko się zdarzają.

- Burze jak najbardziej mogą występować o każdej porze roku, w tym również w okresie zimowym. Nie są to jednak wtedy zjawiska częste. Aby zimą powstały burze, które zawsze związane są z tymi samymi rodzajami chmur - chmurami Cumulonimbus - warunki w troposferze muszą umożliwiać ich rozwój. Najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju burz zimą występują w trakcie przechodzenia przez nasz kraj głębokich, dynamicznych układów niskiego ciśnienia. Burze mogą tworzyć się wtedy zarówno na chłodnym froncie atmosferycznym, jak i za nim, w chwiejnej masie powietrza o znacznym gradiencie poziomym temperatury powietrza. - uspokaja Igor Laskowski, Polski Łowca Burz.

Sonda
Jaka pogoda jest najlepsza?