Bronisław Komorowski o języku śląskim. Postawił sprawę jasno. Nie podpisałbym

i

Autor: archiwum serwisu

Śląsk

Co Bronisław Komorowski sądzi o ustawie o języku śląskim? Były prezydent postawił sprawę jasno

2024-05-15 7:40

W poniedziałek 13 maja gościem Radia Zet był Bronisław Komorowski. Prowadzący zapytał go m.in. o to, czy podpisałby się pod ustawą o języku śląskim. Były prezydent postawił sprawę jasno.

Ustawa o języku śląskim rozpala polską debatę publiczną

Uznanie języka śląskiego za język regionalny to jedna z przedwyborczych obietnic Donalda Tuska. 26 kwietnia tego roku ustawa została uchwalona przez Sejm. Za głosowali wszyscy obecni na posiedzeniu posłowie KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. W czwartek 9 maja Senat przyjął nowelizację ustawy bez żadnych poprawek.

Teraz, by język śląski zyskał status języka regionalnego, brakuje tylko podpisu prezydenta Polski. Jednak z przecieków wynika, że Andrzej Duda nie chce tego robić. Od kilku dni w polskich mediach toczy się zażarta dyskusja na temat tego, co prezydent powinien zrobić.

Co były prezydent Polski sądzi o języku śląskim? 

Nic więc dziwnego, że ustawa o języku śląskim była jednym z tematów porannej rozmowy Bogdana Rymanowskiego w programie "Gość Radia Zet". Prowadzący zapytał Bronisława Komorowskiego, czy gdyby obecnie pełnił urząd prezydenta, podpisałby ustawę o języku śląskim.

Nie podpisałbym. Myślę, że obecny prezydent też jej nie podpisze. Nie ma języka śląskiego. Jest gwara śląska, o czym zawsze przekonywała mnie Marysia Pańczyk, osoba głęboko zaangażowana w propagowanie godki śląskiej. Nie ma powodu, dla którego miałoby się wydawać pieniądze centralne z budżetu państwa polskiego, nie regionu czy samorządu, wydawać na tworzenie języka śląskiego. Za chwilę Górale się zgłoszą i powiedzą "my też". Dlaczego inni nie mają takiego prawa do takich samych ilości dodatkowych pieniędzy, wydawanych na gwary? - stwierdził Bronisław Komorowski.

Bogdan Rymanowski zapytał go, czy pogratuluje Andrzejowi Dudzie, jeśli ten ustawę zawetuje. - Uznam, że zachował się pryncypialnie - odpowiedział zdawkowo Komorowski.

Nie wolno z jednej strony obrażać Ślązaków, tak jak zrobił to Jarosław Kaczyński mówiąc, że są ukrytą opcją niemiecką na Śląsku. Ale z drugiej strony trzeba pilnować, by nie tworzyć mechanizmów oddzielających Śląsk od Polski - dodał były prezydent Polski.

QUIZ Słowa po śląsku to językowe pułapki. Czy znasz znaczenie?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od śląskiej zołzy. Nie jest to polska złośliwa kobieta, tylko: