Muzeum Śląskie wprowadza tzw. ciche zwiedzanie
Ciche godziny obowiązują na wystawach stałych w Muzeum Śląskim w każdą środę od 17.00 do 20.00.
– W tym czasie będą wyłączamy ścieżki dźwiękowe w galeriach. Oprócz tego w kasach muzealnych będzie można pobrać słuchawki wyciszające, które są dostępne w rozmiarach dla dorosłych i dzieci. A przy wystawach czasowych znajdują się informacje o rodzaju bodźców możliwych do doświadczenia podczas zwiedzania. – wyjaśnia Dagmara Stanosz, z działu edukacji Muzeum Śląskiego.
W przestrzeni Galerii sztuki polskiej powstała natomiast strefa wyciszenia Interim. Umożliwia ona odseparowanie się od bodźców osobom o szczególnej na nie wrażliwości. Można tam również skorzystać z dostępnych publikacji czy piłeczek antystresowych. Dział Edukacji zaprasza wszystkich chętnych do wcześniejszego zaplanowania indywidualnej trasy zwiedzania.
Muzeum oferuje także zajęcia przystosowane do indywidualnych wymagań i możliwości konkretnej grupy. Lekcje oparte są na pracy manualnej, a odbywają się w przestrzeniach galerii z wykorzystaniem pomocy dotykowych oraz w salach edukacyjnych. Tematami realizowanymi z grupami o specjalnych potrzebach edukacyjnych są: „Czym jest obraz?”, „Zabawa z obrazami”, „Baśnie śląskie”, „Na krańcach świata”, „W 60 minut dookoła świata”, „W pracowni artysty”.
Ramowy program warsztatów w najbliższych miesiącach:
16 lutego, godz. 12.00 – „Wycinki”, warsztaty inspirowane sztuką kolażu i asamblażu
15 marca, godz. 12.00 – „Żywe rzeźby”, warsztaty inspirowane obiektami przestrzennymi
19 kwietnia, godz. 12.00 – „Chlapnięcia, drapnięcia i plamy”, warsztaty inspirowane dziełami sztuki współczesnej na wystawie „Duch natury i inne bajki”
10 maja, godz. 12.00 – „Kompozycje z cieni”, warsztaty inspirowane kompozycją przestrzenną Jana Berdyszaka
14 czerwca, godz. 12.00 – „Ruchome obrazy”, warsztaty performatywne inspirowane wybranymi dziełami z Galerii sztuki polskiej po 1945 roku
Muzeum Śląskie wspólnie z kinem Światowid realizuje cykl pt. „Kino wrażliwe”. Projekcje odbywają się w przyjaznej przestrzeni – na sali nie panuje całkowita ciemność, bodźce są ograniczone, nie są wyświetlane zwiastuny innych filmów.
Program najbliższych seansów zapowiada się następująco:
18 lutego, godz. 16.30 – „Mój przyjaciel Ufk”, reż. Eric Tosti, animowany, Francja, 2019, 90 min
17 marca, godz. 16.30 – „Mirai”, reż. Mamoru Hosoda, animowany, Japonia, 2019, 100 min
21 kwietnia, godz. 16.30 – „Niewidzialna Sue”, reż. Markus Dietrich, familijny, Niemcy, 2018, 90 min
19 maja, godz. 16.30 – „Miś Bamse i super miód”, reż. Christian Ryltenius, animowany, Szwecja, 2018, 65 min
23 czerwca, godz. 16.30 – „Blanka”, reż. Kohki Hasei, familijny, Japonia, Włochy, Filipiny, 2015, 75 min