Chorzów ma już oficjalnie Rondo Praw Kobiet

i

Autor: UM Chorzów

Chorzów ma już oficjalnie Rondo Praw Kobiet

Choć formalnie w Chorzowie już od kilku miesięcy istnieje Rondo Praw Kobiet, to dopiero 15 marca odbyła się na ul. Nomiarki oficjalna uroczystość nadania.

Rondo Praw Kobiet w Chorzowie. Za nami oficjalna uroczystość

W środę, 15 marca, oficjalnie otworzono Rondo Praw Kobiet w Chorzowie. Znajduje się ono przy ul. Nomiarki (przy granicy ze Świętochłowicami i DTŚ, obok tzw. "Zagłębia Fast Foodów"). W uroczystości nadania nazwy wzięli udział m.in. prezydent miasta Andrzej Kotala, posłanka Monika Rosa czy inicjatorzy tego pomysłu - Andrzej Dudek i Elżbieta Czerepowicka, którzy są lokalnymi aktywistami. Z kolei formalnym wnioskodawcą był radny Bartłomiej Czaja.

Jest to forma uczczenia i uszanowania dążenia kobiet do równouprawnienia. – Wiemy, że nie jest tak w stu procentach i jeszcze nam brakuje – podobno 30 lat brakuje do tego, żeby równouprawnienie w Polsce stało się faktem. Ale widzimy już dzisiaj, że kobiety świetnie sobie radzą w życiu publicznym, zawodowym, są dobrymi menadżerami, dobrymi zarządcami i dobrymi społecznikami – powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową, Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. 

Ponadto posłanka Koalicji Obywatelskiej Ewa Kołodziej, która również była obecna na uroczystym nadaniu nazwy temu rondu, podkreślała, że w kraju jest o dwie mln więcej kobiet niż mężczyzn i wyraziła nadzieję, że również samorząd Katowic przyjmie, w niedalekiej przyszłości, podobną uchwałę. 

Petycja o nadanie rondu przy ul. Nomiarki nazwy "Rondo Praw Kobiet" wpłynęła w sierpniu 2022 roku. W trakcie październikowej sesji rady miasta, podczas której głosowano nad tym pomysłem, Tomasz Piechuch - z Prawa i Sprawiedliwości - zaproponował nazwę Rondo Praw Kobiet i Dzieci Nienarodzonych. Na to nie zgodzili się jednak radni. Za jego propozycją zagłosowało tylko sześć osób (wszyscy reprezentujący w mieście PiS). W ostatecznym głosowaniu 17 radnych zagłosowało "za", trzech było przeciwko, a kolejnych trzech wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że Chorzów jest kolejnym miastem w regionie, w którym w ten właśnie sposób zostały uhonorowane prawa kobiet. Od 2021 roku rondo Praw Kobiet jest w Częstochowie. Kilka miesięcy później taką nazwę zyskało także jedno z rond w Sosnowcu. Z kolei nie tak dawno radni z Bytomia przyjęli uchwałę, żeby również w tym mieście było rondo Praw Kobiet.