Chirurdzy z Katowic zrekonstruowali twarz nastolatka po ciężkim wypadku. Jego twarz przypominała rozsypane puzzle

i

Autor: GCZD

Katowice

Chirurdzy z Katowic zrekonstruowali twarz nastolatka po ciężkim wypadku. Przypominała "rozsypane puzzle"

2025-04-30 11:04

Kolejny sukces lekarzy z Katowic. Chirurdzy szczękowo-twarzowi z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzili historyczny zabieg. Zrekonstruowali niemal całą twarz nastolatka, który uległ ciężkiemu wypadkowi.

Nastolatek poszkodowany w wypadku. Trafił do GCZD

Do wypadku z udziałem nastolatka doszło kilkanaście dni temu. Spadł na twarz do rzeki z wysokości kilku metrów. Doznał licznych obrażeń w obrębie twarzoczaszki. Uszkodzeniu uległy niemal wszystkie kości twarzy, w tym liczne złamania wieloodłamowe z przemieszczeniami.

- W swojej wieloletniej pracy nie spotkałam się jeszcze z tak licznymi obrażeniami. Jego twarzoczaszka przypominała rozsypane puzzle, które trzeba było ponownie starannie złożyć - powiedziała dr hab. Bogusława Orzechowska-Wylęgała, specjalista z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej w GCZD.

Twarz nastolatka została zrekonstruowana po wielogodzinnej operacji

Operację przeprowadzono tydzień po wypadku, kiedy stan chłopca był już ustabilizowany. Trwała wiele godzin.

- Zabieg trwał aż 9 godzin. By zrekonstruować kości czołowe, jarzmowe, szczęki, nosa i żuchwy, wprowadziliśmy u pacjenta kilkanaście płytek do osteosyntezy oraz zastosowaliśmy 56 śrub. To chyba najbardziej skomplikowany zabieg z zakresu traumatologii, jaki mieliśmy okazję przeprowadzać - podkreśliła dr hab. Bogusława Orzechowska-Wylęgała.

W proces leczenia nastolatka zaangażowany był wielospecjalistyczny zespół medyczny GCZD. W jego skład wchodzili ratownicy medyczni, lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, anestezjolodzy, specjaliści diagnostyki obrazowej, laryngolodzy oraz personel pielęgniarski.

Szpital poinformował, że pacjent nadal przebywa w placówce, gdzie czeka go dalsze leczenie i długotrwała rehabilitacja.

Pododdział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej funkcjonuje w już Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka już od 6 lat. Trafiają tam zarówno mali pacjenci po wypadkach leczone w ramach Centrum Urazowego dla Dzieci, jak i dzieci wymagające operacji z uwagi próchnicy, ropni, guzów, czy nadliczbowych zębów. W zależności od schorzenia zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zwykle pobyt pacjentów w szpitalu jest krótkotrwały.

Szpitale z województwa śląskiego w czołówce rankingu najlepiej zarządzanych w Polsce. Zobacz galerię.

Śląsk Radio ESKA Google News