Ceny węgla w Polsce cały czas idą w górę. Najtaniej było na początku wiosny

i

Autor: Archiwum Ceny węgla w Polsce cały czas idą w górę. Najtaniej było na początku wiosny

Pieniądze i górnictwo

Ceny węgla w Polsce cały czas idą w górę. Najtaniej było na początku wiosny

Im bliżej zimy, tym ceny węgla na polskim rynku są coraz większe. To zła wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy z pomocą tego kruszcu ogrzewają swoje domy. Niewiele zapowiada, aby ceny miały zacząć nagle spadać tym bardziej, że spółki węglowe są pod kreską.

Węgiel coraz droższy. To efekt zimy

To truizm, ale "tanio już było". Z miesiąca na miesiąc węgiel jest coraz droższy i to pomimo różnych promocji oferowanych m.in. przez Polską Grupę Górniczą. Zresztą promocje i tak się wkrótce skończą, więc ceny będą już tylko wyższe. Najlepszym momentem na to, aby zabezpieczyć się w "czarne złoto" na kolejną zimę - jak przekonuje portal jakiekogroszek.pl, to początek wiosny, czyli tuż po zimie, kiedy zapotrzebowanie na węgiel spadło bardzo mocno a na składach zaczął zalegać pozimowy węgiel. Jak zauważył portal bizblog.spidersweb.pl, na stronach spółek węglowych również od kilku tygodni trwa posucha, jeśli chodzi o nowe promocje na zakup węgla, a jeszcze obowiązujące promocje powoli dobiegają końca. 

W PGG nadal co prawda można zrealizować kupony obniżające cenę opału o 150 zł za tonę, ale i tak ceny są wysokie. Groszek Karolinka Premium w worku przykładowo kosztuje 1500 zł, Pieklorz Plus i Karlik Plus to 1400 zł, ale bez kosztów dostawy, a te jak wiadomo, zwiększają cenę. Węgiel luzem kosztuje z rabatami 1250 zł bądź 1150 zł. Jak informuje bizblog.spidersweb.pl, w sklepie PGG węgiel typu orzech i kostka kosztują od 950 do 1270 zł za tonę. Ceny rosną również w Południowym Koncernie Węglowym. 

PKW sprzedaje ekogroszek, bo może. Jakie są ceny węgla?

Co ciekawe, PKW używa mylącej klientów nazwy ekogroszek, która miała zniknąć w związku z nowymi normami jakości paliw stałych, w tym węgla. Prawo jednak póki co nie zabrania używać tej nazwy. Ceny w PKW cały czas rosną, a obecnie wynoszą:

  • Ekogroszek Jaret Plus - 1 330 zł za tonę, 1 180 za tonę luzem,
  • Ekogroszek Sobieski - 1 400 zł za tonę, 1 250 za tonę luzem.

Węglokoks Kraj sprzedaje natomiast w następujących cenach:

  • Bobrek groszek plus luzem - 1 414,50 zł za tonę,
  • Skarbek groszek premium luzem - 1 599 zł za tonę, 
  • Skarbek groszek premium workowany - 1 845 zł za tonę, 
  • Kostka luzem - 1 660,50 zł za tonę, 
  • Orzech luzem - 1 537,50 za tonę. 

Składy opału do pewnego momentu nie potrafiły być konkurencyjne i nie oferowały tańszego opału, ale jak zauważa serwis jakiekogroszek.pl, to się powoli zmienia. Powód jest prosty - PGG, Kompania Węglowa czy Południowy Koncern Węglowy powoli podnoszą swoje ceny, dzięki czemu znajdziemy takie składy, które już teraz oferują tańszy węgiel. Można znaleźć opał nawet w cenie 1200 zł za tonę, jednak to może być ostatni moment, aby kupić go taniej, bo im bliżej zimy, tym ceny będą wyższe.

QUIZ. Górniczy slang pod ziemią! Czy dogadałbyś się na kopalni? To nie będzie proste

Pytanie 1 z 10
Gdy górnik mówi, że jego ulubionym miejscem jest "gruba", oznacza to, że...