Ile kosztuje działka rekreacyjna ROD?
Popyt winduje ceny działek na terenach rodzinnych ogródków działkowych. Aby cieszyć się swoim kawałkiem terenu, trzeba go kupić. Innego wyjścia nie ma, bo zarządcy jasno stawiają sprawę: wolnych niezagospodarowanych działek rekreacyjnych brak. Wszystkie są użytkowane i dlatego należy ją nabyć na rynku wtórnym.
Ceny działek różnią się w zależności od miasta i zagospodarowania terenu. Wielkość nie ma aż tak dużego znaczenia, bo najczęściej pojawiają się oferty w granicach 200-400 mkw.
Oto przykładowe ceny działek:
- Gliwice 35 tys. zł
- Bytom 30 tys. zł
- Jastrzębie Zdrój 25 tys. zł
- Będzin 35 tys. zł
- Sosnowiec 40 tys. zł
Oferty działek rekreacyjnych do kupienia
W galerii zdjęciowej prezentujemy aktualne oferty działek rekreacyjnych ROD wraz z cenami w województwie śląskim zebrane z serwisów ogłoszeniowych. Użytkownicy szczegółowo opisują wyposażenia, zagospodarowanie, sąsiedztwo i dojazd.
Zobacz koniecznie
Jak kupić działkę rekreacyjną?
Pierwszym etapem jest kupienie działki od użytkownika. Z punktu widzenia prawa, stajemy się wyłącznie dzierżawcą ogródka działkowego oraz właścicielem wyłącznie elementów wyposażenia działki: domku, szopy, narzędzi, ogrodzenia itd.
Aby dokonać takiego zakupu i stać się posiadaczem prawa do użytkowania działki, nie jest konieczne sporządzanie umowy notarialnej. Wystarczy zwykła umowa o kupnie sprzedaży podpisana przez strony w dwóch egzemplarzach.
Następnie trzeba dopełnić pewnych formalności z zarządcą rodzinnego ogródka działkowego. Gdy działka kupowana jest od działkowca, wówczas kupujący i sprzedający powinni zawrzeć umowę przeniesienia praw do działki. Taką umowę musi zatwierdzić zarząd ROD, ale to tylko formalność.
Ostatnim krokiem jest wniesienie na rzecz ROD jednorazowej opłaty ogrodowej pobieranej od nowego działkowca oraz rocznej opłaty ogrodowej w wysokości uchwalonej przez walne zebranie ROD za rok nabycia działki.
Na koniec trzeba jeszcze uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).