Wiadomości

Bytom. Szyb Krystyna przejdzie rewitalizację. W wieży powstaną nie tylko biura. Zobaczcie WIZUALIZACJE

2024-04-04 17:20

Szyb Krystyna to najbardziej rozpoznawalny zabytek Bytomia. 4 kwietnia urząd miejski potwierdził, że obiekt ten przejdzie rewitalizację. wieża szybowa otrzyma nowe funkcje biurowo-usługowe, a teren wokół zostanie zagospodarowany. Zobaczcie wizualizacje szybu stworzoną przez studio Medusa Group.

Bytomska wizytówka przejdzie rewitalizację

W czwartek, 4 kwietnia bytomski magistrat przekazał co dalej będzie z Szybem Krystyna. Firma Multi Polymers z Lędzin, która od lipcem jest właścicielem szybu, złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych do zagospodarowania i zabezpieczenia szybu.

Zgodnie z koncepcją projektową, zaplanowano kompleksową adaptację 95-letniego modernistycznego budynku wpisanego do rejestru zabytków. Projekt obejmuje zmianę sposobu użytkowania, remont obiektu oraz jego rozbudowę. Docelową rozbudowę zaplanowano w taki sposób, aby nowa kubatura nawiązywała do dawnej formy nadszybia.

We wszystkich rejonach konstrukcja szybu zostanie poddana ocenie technicznej, oczyszczeniu oraz zabezpieczeniu antykorozyjnemu. Dodatkowo, prace obejmować będą m.in. remont dachu i wymianę okien – mówi Edward Bałdyga, prezes Multi Polymers, właściciel szybu Krystyna.

Zobaczcie, jak będzie wyglądał Szyb Krystyna po rewitalizacji.

Szyb Krystyna stanie się wizytówką Bytomia?

Zgodnie z uzgodnieniami z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, przewidziane jest naprawa i przemurowanie uszkodzonej elewacji. Oprócz tego szyb zostanie także rozbudowany. Oczywiście użyte materiały i środki estetyczne nawiązywać będą swym charakterem do pierwotnych rozwiązań industrialnych.

Projekt czerpie z estetyki industrialnych obiektów i w wyraźny sposób nawiązuje do oryginalnych elementów Szybu Krystyna takich jak np. profile głównej konstrukcji stalowej, szklane pustaki czy elementy żelbetowe. Nowe przestrzenie zostaną zrealizowane w oparciu o konstrukcję szkieletową, w sposób umożliwiający przyszłą swobodną rozbudowę budynku o kolejne etapy wskazane w koncepcji projektowej – mówi Przemo Łukasik, założyciel pracowni Medusagroup, twórca koncepcji zagospodarowania Szybu Krystyna.

Jak dodaje założyciel pracowni, koncepcja zakłada również obecność drugiego szybu. - Chcemy, aby Szyb Krystyna wraz z sąsiednim Szybem Ewa wchodziły ze sobą w dialog, dlatego przestrzeń pomiędzy obiektami będzie wolna od barier – podkreśla Przemo Łukasik.

W nowo projektowanej części budynku zaplanowano utworzenie powierzchni biurowych i usługowych. Oprócz tego, w szybie znajdą się przestrzenie wspólne. Na dachu nowego budynku w części północnej przewidziano otwarty zielony taras.

Zagospodarowane zostaną także tereny wokół Szybu Krystyna

Rewitalizacja pokopalnianego terenu wokół szybu obejmie rekultywację i transformację poprzemysłowego terenu o powierzchni 1 ha. Na rewitalizowanym terenie pojawi się nowa zieleń, ławki i miejsca odpoczynku. Projekt zakłada także rozwiązania proekologiczne – stworzenie systemu zarządzania wodą deszczową czy zielonych tarasów na dachach.

Całość projektu ma na celu przywrócenie Szybu Krystyna do życia jako nowoczesnego obiektu użyteczności publicznej, ale także zachowanie i ochronę dziedzictwa przemysłowego, jakim jest ten historyczny wyjątkowy obiekt. Rewitalizacja szybu Krystyna i terenów wokół dawnego szybu KWK Szombierki będzie łącznie kosztowała 22 mln 762 tys. zł.

Przypomnijmy, że Szyb Krystyna nieistniejącej już Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki, (byłej Hohenzollerngrube) jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia.

Była to wówczas pierwsza na Górnym Śląsku wieża basztowa z elektrycznymi maszynami wyciągowymi, umieszczonymi na głowicy. Jej modernistyczna elewacja, wyłożona czerwonym klinkierem, wyglądem przypomina górniczy młot. Wyciągowa wieża szybu Krystyna mająca 57 metrów wysokości powstała w 1929 roku, zastępując starą wieżę szybu Kaiser Wilhelm.

QUIZ. Jak dobrze znasz historię Polonii Bytom?
Pytanie 1 z 9
Na początek proste pytanie – kiedy został założony klub Polonia Bytom?