fot.  Materiały Prasowe UM Bytom

i

Autor: fot. Materiały Prasowe UM Bytom

Bytom chce odkupić elektrociepłownię Szombierki! Co może tam powstać? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-11-30 14:11

Przyszłość elektrociepłowni Szombierki Bytom pod dużym znakiem zapytania. Perełka architektury postindustrialnej I ważny zabytek śląska od wielu lat niszczeje. Postępująca degradacja elektrociepłowni skłoniła władze miasta do propozycji jej wykupu. Więcej na slask.eska.pl

Zajrzeliśmy do Elektrociepłowni Szombierki

Spis treści

  1. Bytom chce kupić Elektrociepłownię Szombierki
  2. Na ratunek EC Szombierki. Co może powstać w tym miejscu?
  3. Ile kosztuje Elektrociepłownia Szombierki?

Bytom chce kupić Elektrociepłownię Szombierki

Spółka Rezonator SA kupiła elektrociepłownię Szombierki w 2016 roku za 814 tysięcy złotych. Dokładnie tyle samo miasto oferuje za jej odkupienie. To już kolejna próba. W ciągu dwóch lat dwukrotnie miasto skierowało ofertę nieodpłatnego przejęcia zabytku. Kolejna oferta pojawiła się 29 listopada - właśnie wtedy przypadła setna rocznica uruchomienia elektrociepłowni Szombierki.

- EC Szombierki to perła architektury postindustrialnej. Zależy nam na przyszłości tego obiektu, czego wyraz dawaliśmy przez ostatnie dwa lata, proponując przejęcie elektrociepłowni, rozmawiając z jej właścicielem czy angażując w sprawę uratowania katedry industrialu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: EC Szombierki popada w ruinę. Jak uratować ten piękny zabytkowy obiekt? [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Tym razem oferujemy właścicielowi kupno EC Szombierki po cenie, jaką ją nabył. Chcemy uratować zabytek przez upadkiem – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Na ratunek EC Szombierki. Co może powstać w tym miejscu?

- Obiekt Elektrociepłowni jest nierozerwalnie związany z historią bytomskiego przemysłu, a w związku z zaniedbaniami obecnego właściciela zabytku, jego przyszłość jest niepewna – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

- Miasto przygotowuje projekty dotyczące zagospodarowania terenów i obiektów poprzemysłowych, na które chce pozyskać środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przejęcie przez gminę EC Szombierki umożliwiłoby skorzystanie z tych środków, także na znalezienie nowej funkcji dla EC Szombierki. O przyszłości tego obiektu rozmawiamy też z Fundacją Europa Nostra, która uznała elektrociepłownię za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury – dodaje Michał Bieda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Metropolita katowicki poparł likwidację nierentownych kopalń. "Jest to palącą koniecznością"

Ile kosztuje Elektrociepłownia Szombierki?

Dotychczasowe próby nieodpłatnego przejęcia Elektrociepłowni nie powiodły się, dlatego w trosce o zachowanie zabytku miasto zaproponowało właścicielowi odkupienie obiektu po cenie, jaką nabył ją w 2016 roku, czyli 814 tys. zł.

Elektrociepłownia była przez dziesięciolecia jednym z najważniejszych obiektów przemysłowych na Śląsku. W 1998 roku przestano w niej wytwarzać prąd, zaś produkcję ciepła zakończono w 2011 roku. Dwa lata później, w 2013 roku należącą wówczas do spółki Fortum SA Elektrociepłownię decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisano do rejestru zabytków. W październiku 2016 roku spółka Fortum SA sprzedała obiekt nowemu właścicielowi – spółce Rezonator SA z Gliwic.

NIE UWIERZYSZ, ale te miejsca znajdują się w Śląskiem!
Pytanie 1 z 5
Słynny Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli miejsce, gdzie znajdujdowała się granica trzech zaborów, leży w: