Burzowe niebo nad Katowicami

i

Autor: pan Dawid z Katowic - Sieć Obserwatorów Burz

Pogoda

Burze nad Śląskiem i Zagłębiem. Pioruny trzaskały na tęczowym niebie ZDJĘCIA

Zgodnie z przewidywaniami IMGW w niedzielę 19 maja nad Polską przetoczyły się burze. Burzowe chmury nie ominęły województwa śląskiego. Gwałtowne deszcze wystąpiły w Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Zabrzu, Bytomiu czy Piekarach Śląskich.

Oberwanie chmury w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem do 3 cm (to wielkość jaja przepiórczego). Miejscami miał wystąpić gwałtowny deszcz i porywisty wiatr.

To ostrzeżenie obowiązywało w niedzielę 19 maja do godz. 23 aż w 15 województwach (poza woj. podlaskim). IMGW ostrzegał też przed następującymi zjawiskami: 

  • silne opady deszczu o wysokości do ok. 30-40 mm w ciągu 1h,
  • opady gradu o średnicy do 1,5-2 cm, w kilku przypadkach do 3 cm,
  • porywy wiatru do ok. 55-70 km/h,
  • nie wyklucza się 2-3 trąb powietrznych nie związanych z mezocyklonami

Burze w woj. śląskim. Pioruny trzaskały na niebie

Zgodnie z prognozami w niedzielne popołudnie burzowe chmury nadciągnęły nad woj. śląskie. Gwałtowne opady i pioruny zaobserwowano w wielu miastach m.in. w Katowicach czy Zabrzu. 

Na chwilę obecną nie ma informacji o poważnych incydentach, do których doszło z powodu załamania pogody. Lokalnie wystąpiły podtopienia, ale raczej niegroźne.

Wystąpiło za to wiele tęcz na niebie, które mieszkańcy Śląska i Zagłębia z przyjemnością obserwowali. Panu Dawidowi z Katowic udało się uchwycić niezwykłą chwilę, gdy pod tęczą widać piorun.

Zdjęcie pojawiło się na fanpage "Sieć Obserwatorów Burz" i można je zobaczyć w naszej galerii. Pozostałe zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości fanpage "MeteoŚląsk I Opolskie- Alerty i komunikaty pogodowe". 

Pogoda krótkoterminowa w najbliższych dniach

W poniedziałek w ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże. "W przeważającej części kraju pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, w których sumy opadów wyniosą do 35 mm, lokalnie nawet do 40 mm" - powiedział synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk.

Temperatura maksymalna nad samym morzem sięgnie ok. 18/19 st. C, ale na przeważającym obszarze kraju będą to temperatury od 22 st. C na północy kraju do 25 st. C na południu. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmiennych, w trakcie burz możliwe porywy do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie na północy będzie umiarkowane, okresami duże, natomiast na południu - małe i umiarkowane. Synoptyk zaznaczył, że zwłaszcza na wschodzie i północy Polski pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, w których suma opadów wyniesie do 15 mm.

Temperatury minimalne w rejonach podgórskich wyniosą od 7 do 9 st. C, na pozostałym obszarze kraju od 10 do 13 st. C. Wiatr będzie słaby, na południu kraju zmienny, południowo-wschodni i wschodni - jedynie nad samym morzem północno-wschodni i tam wiatr będzie nieco silniejszy. W trakcie burz na północy kraju możliwe porywy do ok. 60 km/h.