Brak gotówki to nie problem! Za przejazd tyską komunikacją miejską zapłacisz kartą [AUDIO]

i

Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Brak gotówki to nie problem! Za przejazd tyską komunikacją miejską zapłacisz kartą [WIDEO, AUDIO]

2020-02-05 14:56

To koniec problemów osób, które nie mogły skorzystać z komunikacji miejskiej z powodu braku gotówki. W autobusach i trolejbusach, jeżdżących w Tychach i okolicznych miastach zostały zainstalowane nowoczesne kasowniki. Można w nich bez problemu kupić bilet przy pomocy karty płatniczej.

- Płatność kartą zbliżeniową to w dzisiejszych czasach standard i ogromne ułatwienie dla osób, które nie noszą przy sobie gotówki, a praktycznie wszystkie transakcje dokonują za jej pomocą. Teraz będzie to możliwie w tyskich autobusach i trolejbusach – mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej, w którym odpowiada za rozwój systemów informatycznych.

W środę, 5 lutego w Tychach zaprezentowana została możliwość płatności kartą zbliżeniową. Funkcja ta działa już we wszystkich pojazdach i wieńczy proces uruchomiania nowych kasowników na terenie gmin dawnego porozumienia tyskiego. Docelowo funkcja ma zostać wprowadzona w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Na razie płatność kartą zbliżeniową będzie dostępna w prawie 160 autobusach i trolejbusach, które kursują po gminach dawnego porozumienia tyskiego (dawne MZK Tychy). System ŚKUP tam nie występował, a po integracji transportu publicznego pod szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego, trzeba było go rozszerzyć właśnie o gminy podregionu tyskiego. Dlatego też opcja ta pojawi się w pierwszej kolejności w Tychach i okolicach. 

- Chcemy, żeby to był standard w naszej komunikacji, dlatego pracujemy nad tym rozwiązaniem w związku z planowaną i globalną modernizacją systemu ŚKUP. W pierwszej połowie tego roku chcemy ogłosić przetarg na jego modyfikację – zaznacza Jacek Brzezinka.

Zakup biletu za pomocą karty płatniczej jest bardzo prosty. Wystarczy, że z ekranu głównego kasownika wybierzemy:

  • rodzaj biletu (strefowo-czasowy lub w taryfie odległościowej)
  • normalny czy ulgowy
  • liczbę biletów (możemy kupić ich maksymalnie 8. ALE UWAGA! Kupując więcej niż jeden bilet, pozostałe nie będą do użycia „na zapas”. Po przyłożeniu karty do kasownika, wszystkie zostaną automatycznie skasowane)
  • po wyświetleniu komunikatu o tym, by przyłożyć kartę do kasownika – przykładamy ją we wskazane miejsce. Sygnał dźwiękowy i informacja na wyświetlaczu potwierdzą, że transakcja zakończyła się sukcesem, a my mamy przy sobie ważny bilet.

Kupując bilet za pomocą karty płatniczej wszystko odbywa się elektronicznie. Kasownik nie wydrukuje nam potwierdzenia płatności ani biletu. Podczas kontroli wystarczy okazać kartę, za pomocą której bilet kupiliśmy. Co ważne,

w ciągu kilku najbliższych tygodni wszyscy kontrolerzy ZTM zostaną wyposażeni w nowe terminale, które pozwolą sprawdzić bilet, kupiony za pomocą karty zbliżeniowej. Oznacza to, że do tego czasu pasażerowie będą mogli przesiadać się w ramach linii, gdzie zainstalowane są nowe kasowniki, natomiast niebawem – w całej sieci ZTM.

Jeśli będziemy chcieli upewnić się czy cała transakcja przebiegła prawidłowo, to z ekranu głównego kasownika możemy wybrać opcję „sprawdź i aktualizuj kartę”. Po przyłożeniu karty, pojawia się informacja o rodzaju i liczbie kupionych biletów oraz ich ważności.

To, że cała transakcja odbywa się elektronicznie, nie oznacza, że bilet jest bezpośrednio zapisywany na naszej karcie płatniczej. To nieco bardziej skomplikowany proces, ale bezpieczny dla ochrony naszych danych. Ani kontroler, ani kasownik nie widzi informacji dotyczących numeru naszej karty oraz uwierzytelniającego numeru weryfikacyjnego, który na niej się znajduje.

- Nowy sposób płatności w tyskich autobusach zrealizowaliśmy w standardzie MTT, czyli międzynarodowym standardzie płatności zbliżeniowych w transporcie publicznym. To pierwszy taki projekt w Polsce – mówi Paweł Barnaś, Dyrektor Pionu Smart City w Asseco Data Systems, wykonawcy rozszerzenia systemu ŚKUP.

Posłuchaj gdzie za bilet zapłacisz kartą:
NIE UWIERZYSZ, ale te miejsca znajdują się w Śląskiem!
Pytanie 1 z 5
Słynny Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli miejsce, gdzie znajdujdowała się granica trzech zaborów, leży w: