Biskup na Jasnej Górze do nauczycieli: Narzucanie programu stanowi zamach

i

Autor: Jan Graczynski/East News, MAREK BARCZYNSKI / SE / EAST NEWS Biskup na Jasnej Górze do nauczycieli: "Narzucanie programu stanowi zamach"

Kontrowersje

Biskup na Jasnej Górze do nauczycieli: "Narzucanie programu stanowi zamach"

Podczas 87. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger w ostrych słowach wypowiedział się na temat zmian w polskiej edukacji. Nie przebierał przy tym w słowach mówiąc o zamachu i bezwzględnej walce o uczniów.

Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasna Górę. Biskup zagrzmiał z ambony

Z początkiem lipca odbyła się 87. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. W tym roku nauczyciele z całego kraju pielgrzymowali pod hasłem ,,Nauczycielu, co mam czynić?”. I na te pytanie postanowił odpowiedzieć Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, Piotr Greger, który wygłosił emocjonalne przemówienie o polskiej szkole. W trakcie padły mocne słowa i oskarżenia.

Polska szkoła jest na wyjątkowo ostrym zakręcie, to jest – czasem bezwzględna – walka o uczniów. Wobec zapowiadanych zmian - nie chodzi tylko o ograniczenie godzin nauczania religii - istnieje potencjalne niebezpieczeństwo włożenia młodego człowieka w sztywny gorset programowy, na który nie ma – przynajmniej w jakiejś części – zgody rodziców, a także wielu nauczycieli - powiedział do nauczycieli dodając, że  religia takiego "sztywnego gorsetu programowego" nie nakłada.

"Szkoła nie może być miejscem indoktrynacji" 

Jak stwierdził biskup, zadaniem szkoły jest kształcić ucznia przekazując mu wiedzę, a także wychowywanie w oparciu o trwały system wartości. - Szkoła nie może być przestrzenią indoktrynacji - zaznaczył wyraźnie, po czym dodał: - Wobec ogromnej polaryzacji społecznej jawi się konieczność twórczego dialogu wszystkich, którzy na swoich barkach niosą odpowiedzialność za dziś i jutro polskiej szkoły. Nikomu nie przyniesie pożytku autorytarne narzucenie programu, który – w niektórych obszarach – stanowi zamach na wielowiekowy dorobek kultury narodowej wyrosłej na gruncie cywilizacji chrześcijańskiej. Szkoła to poważna sprawa, dlatego nie może być ona przestrzenią edukacyjnych eksperymentów

Biskup odniósł się również do kryzysu autorytetów, jaki nastąpił w dzisiejszych czasach. 

Namnożyło się dzisiaj wielu pseudoautorytetów i fałszywych nauczycieli. Wystarczy popatrzeć tylko na niektórych ludzi – zwłaszcza młodych – jak łatwo poddają się złudnym wizjom życia swoich idoli, jak często bywają przez nich wyprowadzani na bezdroża życia. Z pokoleniem ludzi dorosłych też nie jest w tej kwestii najlepiej - przemówił.