Bielsko-Biała odłączy się od województwa śląskiego?
Cały czas żywy jest pomysł secesji od województwa śląskiego Bielska-Białej oraz innych miast i miejscowości w Beskidach oraz w województwie małopolskim. Radni z Bielska złożyli projekt uchwały, który ma być apelem do innych miejscowości, które miałyby poprzeć pomysł odłączenia się od województwa śląskiego i utworzenia nowego, którego główna siedziba miałaby się znajdować w Bielsku-Białej.
Apel zostanie skierowany do uprawnionych organów Rzeczypospolitej Polskiej, organów samorządu terytorialnego oraz parlamentarzystów z regionu, w celu ustanowienia nowej jednostki administracyjnej szczebla wojewódzkiego - czytamy w projekcie uchwały.
Jak można przeczytać w projekcie, radni chcą, aby prezydent Bielska-Białej wystosował odpowiedni apel nie tylko rządu, ale też wszystkich potencjalnie zainteresowanych miejscowości, które byłyby chętne na odłączenie się od województw śląskiego i małopolskiego i utworzenia nowego.
Decentralizacja władzy, poprzez utworzenie województwa i sejmiku województwa z siedzibą w Bielsku-Białej, stanowiłaby odpowiedź na wieloletniepostulaty mieszkańców regionu, wynikające z potrzeby skuteczniejszego zarządzania zasobami i rozwoju regionu - czytamy w projekcie.
Jakie granice będzie mieć województwo podbeskidzkie?
Radni wskazali, jakie miejscowości powinny się znaleźć w nowym województwie podbeskidzkiem. Miałoby mieć ono granice takie same, jak niegdysiejsze województwo bielskie, które zostało zlikwidowane po reformie z 1999 roku zmniejszającą ilość województw z 49 do 16. W tamtym okresie do województwa bielskiego należały następujące powiaty:
- Oświęcimski,
- Wadowicki,
- Suski,
- Żywiecki,
- Bielski,
- Cieszyński.
Są to obszary o wyraźnej tożsamości regionalnej, kulturowej i gospodarczej, wyróżniające się unikalnymi wartościami i specyficznymi potrzebami, które wymagają większej samodzielności administracyjnej - czytamy w projekcie uchwały.
Powodem, dla którego bielscy radni chcą się odłączyć od województwa śląskiego jest to, że w czasie ostatniej rewolucji administracyjnej stracili swoją autonomię i to w sytuacji, kiedy jest jednym z największych miast w Polsce. - W ujęciu funkcjonalnym stanowi największą aglomerację miejską w kraju pozbawioną tego statusu [miasta wojewódzkiego]. Region, który mogłoby objąć proponowane nowe województwo, liczy ponad milion mieszkańców, co przewyższa populację województw lubuskiego i opolskiego. Utworzenie nowego województwa pozwoliłoby w pełni wykorzystać potencjał tej dynamicznej aglomeracji, wspierając jej rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny - przekonują bielscy radni.
W projekcie zwrócono też uwagę na to, że ostatni podział administracyjny był niesprawiedliwy i krzywdzący dla mieszkańców mieszkańców dawnego województwa bielskiego. Zwracają też uwagę, że Bielsko-Biała i dawne tereny tamtejszego województwa znalazły się w granicach województwa śląskiego, gdzie znajdują się łącznie cztery duże aglomeracje. Taki układ mocno ogranicza dostęp Podbeskidzia do funduszy rozwojowych.
Granica województwa śląskiego przebiega zaledwie kilka kilometrów od centrum Bielska-Białej, co znacząco utrudnia spójne zarządzanie transportem publicznym, planowanie inwestycji i rozwój infrastruktury. Przykładem są trudności w zapewnieniu sprawnej obsługi kolejowej połączeń aglomeracyjnych oraz niedostateczne wsparcie dla kluczowych projektów rozwojowych. Utworzenie nowego województwa umożliwiłoby pełniejsze wykorzystanie potencjału ludzkiego i zasobów naturalnych, co miałoby kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu. Byłby to także właściwy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju kraju - przekonują.
Według nich utworzenie nowego województwa otworzyłoby nowe możliwości w zakresie planowania i zarządzania strategicznego. Podkreślono też, że region charakteryzuje się unikalną tożsamością kulturową, historyczną i gospodarczą, "a ta odmienność wskazuje na potrzebę stworzenia odrębnej jednostki administracyjnej, która skutecznie odpowiedziałaby na lokalne wyzwania i potrzeby mieszkańców". Decyzja od odłączeniu wspomnianych obszarów od województw śląskiego i małopolskiego i otworzeniu województwa beskidzkiego wzmocniłaby pozycję gospodarczą i społeczną regionu, zwiększając jego atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną. Do tego zwiększyłoby to skuteczność w zarządzaniu środkami administracyjnymi.
Mając na uwadze powyższe argumenty, Rada Miejska Bielska-Białej wnosi o podjęcie działań legislacyjnych umożliwiających powołanie nowego województwa z siedzibą w Bielsku-Białej, przekonana, że decyzja ta przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom regionu, ale również przyczyni się do zrównoważonego rozwoju Polski - czytamy na koniec.