Seniorka

i

Autor: Unsplash/ Zdj. ilustracyjne

Wiadomości

Bielscy lekarze przeprowadzili zabieg kardiologiczny u 90-latki. Jest najstarszą pacjentką w Polsce

2024-02-09 15:33

Lekarze z Bielska-Białej wykonali zabieg z wykorzystaniem pompy wspomagającej pracę lewej komory serca. Operacja została wykonana u najstarszej dotąd pacjentki w kraju. Pani Władysława ma 90 lat. Stan zdrowia seniorki po zabiegu był dobry, dlatego została wypisana już do domu.

Śląskie. Najstarsza pacjentka w kraju przeszła operację

Polsko-amerykańska klinika serca przekazała, że bielski ośrodek dokonał zabiegu u 90-letniej pacjentki, która trafiła do szpitala w stanie krytycznym. Podczas zabiegu wykorzystano systemy wspomagania funkcji lewej komory, który stosuje się podczas m.in. zabiegów przezskórnych wysokiego ryzyka.

Wykonaliśmy standardowo koronarografię, echo serca i okazało się na podstawie tych badań, że pacjentka ma uszkodzoną lewą komorę serca, a co gorsze – bardzo zaawansowaną chorobę wieńcową z krytycznie zwężonymi tętnicami i zwapnieniami na ich przebiegu – powiedział prof. Krzysztof Milewski, który stoi na czele PAKS.

Podczas spotkania zespołu medycznego podjęto decyzję o wykonaniu zabiegu angioplastyki wieńcowej wysokiego ryzyka, czyli małoinwazyjnego poszerzenia tętnic wieńcowych. Ich anatomia i wydolność krążenia nie pozwoliły jednak lekarzom na przeprowadzenie go w sposób rutynowy.

Dlatego musieliśmy sięgnąć po urządzenie do wspomagania pracy lewej komory, które zwiększało bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu – powiedział prof. Piotr Buszman.

Zastosowanie pompy miało miejsce w Polsce po raz pierwszy u pacjenta w tak zaawansowanym wieku. PAKS podał, że pani Władysława dwa dni po zabiegu była w bardzo dobrej formie, a po kolejnych kilku została wypisana do domu z zaleceniem podjęcia rehabilitacji kardiologicznej.

Angioplastyka to dla kardiologów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej chleb powszedni. Natomiast pompę do wspomagania pracy lewej komory serca stosuje się relatywnie rzadko, wyłącznie w przypadkach podwyższonego ryzyka podczas zabiegu. Procedury są realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.