Tona węgla dla niepełnosprawnych. Ale nie za darmo
Osoby w szczególnie trudnej sytuacji życiowej z województwa śląskiego, będą miały szansę na zakup tony węgla opałowego z zasobów Polskiej Grupy Górniczej S.A. do końca tego roku. To pilotażowy program, który ruszy w połowie października, a jest możliwy dzięki podpisaniu listu intencyjnego przez PGG ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów.
Z programu mogą skorzystać osoby samotne objęte stałą pomocą społeczną, w tym chorzy lub z niepełnosprawnościami, którzy bez pomocy osób trzecich nie są w stanie zapewnić sobie dostępu do opału. Teraz będą mogły kupić węgiel dzięki pomocy gminy. Program zakłada umożliwienie kupienia tony węgla po cenach obowiązujących w punkcie sprzedaży drobnicowej kopalń PGG S.A.
- Zainteresowanie naszymi produktami w ostatnich miesiącach jest tak duże, że podczas jednej sesji sprzedażowej, loguje się do niego 140 tysięcy klientów. Potrzebny jest dostęp do Internetu, komputera. Chcemy, by potrzebujący mieszkańcy naszych miast, osoby z niepełnosprawnościami, starsze i samotne, nie zostały bez opału na zimę. Nasza spółka wychodzi naprzeciwko ich potrzebom – podkreśla prezes PGG S.A. Tomasz Rogala.
Gminy pomogą kupić węgiel. Są warunki
Potencjalnych beneficjentów wsparcia w zakupie węgla mają wskazać gminy według ustalonych kryteriów. Wykaz wskazanych beneficjentów zostanie zweryfikowany przez PGG S.A., która sprawdzi między innymi, czy dana osoba w okresie od 11 marca tego roku nie nabyła węgla w sklepie PGG S.A.
Zakup będzie możliwy gotówką w ramach sprzedaży w punkcie drobnicowym kopalni, zaś odbiory węgla dla tej grupy osób będą dokonywały wykwalifikowane przedsiębiorstwa wskazywane przez gminy lub PGG S.A.
PGG zapewnia, że będzie zachęcać gminy do wzięcia udziału w programie. Konieczna jest akceptacja przez samorządy z województwa śląskiego warunków listu intencyjnego.