Święto ustanowione 20 czerwca będzie świętem państwowym, który upamiętni zryw narodowy – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom. -- Chcemy oddać hołd bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, warto pamiętać o tym, że 100 lat temu Górny Śląsk przyłączono do Polski. Bez tego regionu nasz kraj nie mógł rozwijać się gospodarczo- mówi Ryszard Mozgol, naczelnik biura edukacji narodowej IPN w Katowicach.
Do historii przeszedł dzień 20 czerwca 1922 roku. Wtedy to na moście w dzisiejszych Szopienicach powitano hucznie wojska polskie, które wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie.
- W Katowicach 17 czerwca 1922 r. rozwiązano najpierw miejscową policję, jej miejsce zajęła przybyła z Polski policja piesza, a kilka dni później - konna. 19 czerwca na katowickim Rynku odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic. A my 9 czerwca 2022 r. na Rynku w Katowicach z tej okazji organizujemy obchody 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Zapraszam do udziału w tej i innych wydarzeniach z okazji przyłączenia Górnego Śląska do Polski - sto lat temu- zaprasza Ryszard Mozgol, naczelnik biura edukacji narodowej IPN w Katowicach.
Nowe Narodowe Święto Powstań Śląskich nie będzie dniem wolnym od pracy.