Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2.
- Staramy się pomagać, jak tylko jest możliwość, jak tylko pojawiają się nowe środki. Niepotrzebnie czasami na naszych ulicach świecimy przestarzałym sprzętem, który wykorzystuje dużo więcej energii. Tu te gminy przechodzą na oświetlenie LEDowe, na oświetlenie energooszczędne - powiedział nam rzecznik prasowy Tauron Polska Energia Łukasz Zimnoch.
Instalacja oświetleniowa uzbrojona w LED-y ma jeszcze jedną ważną zaletę, można nią dowolnie sterować. We wczesnych godzinach wieczornych, kiedy na ulicach panuje jeszcze spory ruch, oprawy oświetleniowe korzystają z pełnej mocy. Późną nocą i nad ranem, kiedy aktywność pieszych i kierowców zdecydowanie spada, ich moc może zostać ograniczona o kilkadziesiąt procent. To przekłada się na dużo niższe zużycie energii elektrycznej.
Na prace, które mają być wykonane do końca sierpnia TAURON Nowe Technologie otrzymał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
23 tysiące LED-ów pojawi się w gminach: Pietrowice Wielkie, Murów, Olsztyn, Tarnowskie Góry, Miedźna, Łambinowice, Skoroszyce, Ogrodzieniec, Stryszawa, Przeciszów, Stryszów, Poręba i Bytom.