Basen Zadole w Katowicach wkrótce będzie nieczynny. Czeka nas miesięczna przerwa

i

Autor: KAW

Katowice

Basen Zadole w Katowicach wkrótce będzie nieczynny. Czym jest to spowodowane?

Lato coraz bliżej, temperatura za oknem nie spada, a już wkrótce basen Zadole w Katowicach będzie nieczynny i to dla naszego dobra. W sobotę 22 czerwca br. na basenie rozpocznie się przerwa technologiczna.

Przerwa na basenie Zadole

Basen Zadole to jeden z trzech katowickich basenów obok obiektów Burowiec i Brynów. Do użytku oddany został we wrześniu 2022 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców. Niestety od 22 czerwca do 21 lipca nie będą oni mogli skorzystać z pływalni. Wkrótce rozpocznie się przerwa technologiczna. Przerwa dotyczyć będzie tylko strefy basenowej, do dyspozycji gości pozostanie strefa sucha, a w tym SPA i hala sportowa.

Jako że w okresie wakacyjnym maleje zainteresowanie krytymi pływalniami na rzecz wakacyjnych wyjazdów i otwartych obiektów, to właśnie w tym czasie postanowiono przeprowadzić przerwę. Przeprowadzone zostaną prace naprawcze i konserwatorskie, które są konieczne ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

- W ramach przerwy technologicznej zostaną naprawione pasy torowe w nieckach sportowej i rekreacyjnej. Dodatkowo wszystkie niecki basenowe oraz zbiorniki wyrównawcze będą dokładnie umyte i zdezynfekowane. Istotnym elementem prac będzie także usunięcie wszelkich wad i usterek, które nie mogą być naprawione podczas normalnego funkcjonowania basenu - powiedział Tomasz Szpyrka, dyrektor Katowickich Basenów. - Prace te obejmują wymianę i uzupełnianie uszkodzonych silikonów i fug - dodał.

Całkowite spuszczenie wody z basenów potrwa aż kilka dni, podobnie jak ich ponowne napełnianie. W każdym obiekcie niezbędna jest wymiana 1000 m3 wody, a co ważne, musi się to odbywać w kontrolowanych warunkach. Jeśli tempo wymiany będzie niewłaściwe, może to negatywnie wpłynąć na strukturę basenów. Jednocześnie zdezynfekowane zostaną filtracyjne złoża wszystkich filtrów basenowych.

Przerwa technologiczna zostanie podzielona na kilka faz. W pierwszej przygotowane zostaną systemy odpowiedzialne za kontrolę i stabilizację parametrów wody. Następnie woda w nieckach basenowych zostanie wymieniona oraz uruchomione zostaną systemy filtracji i ogrzewania. Ogrzewanie wody do temperatury 20 stopni Celsjusza w nieckach sportowej i rekreacyjnej, które mają pojemność odpowiednio około 650 m3 i 250 m3, zajmuje dużo czasu. Następnie uruchomione zostaną systemy kontrolujące parametry wody i dozujące odpowiednie środki chemiczne.

- Gdy woda osiągnie właściwą temperaturę i parametry fizykochemiczne, zlecane są badania jakości wody w laboratorium. Oczekiwanie na wyniki tych badań trwa około tygodnia. Po uzyskaniu pozytywnych wyników badania niecki basenowe mogą zostać otwarte dla klientów – powiedział Tomasz Szpyrka.

Dodatkowo podczas przerwy firma, która wybudowała obiekt, przeprowadzi naprawy gwarancyjne, w tym usunie usterki i wady, które nie były możliwe od usunięcia podczas funkcjonowania basenu. Niecki, szatnie i natryski przejdą też gruntowną dezynfekcję.