Ciekawostki

"Bana wolności" wyruszyła w trasę. Specjalny tramwaj wozi pasażerów po metropolii GZM

Na trasy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjechał tramwaj upamiętniający falę strajków z lat 80. minionego wieku i walke o wolność. "Bana wolności" to inicjatywa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

"Bana wolności" na trasach aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej

Przez całe wakacje po trasach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie jeździła "Bana wolności", czyli specjalny tramwaj przypominający nam lato w 1980 roku i falę strajków, która doprowadziła do powstania „Solidarności”. Pomysłodawcą inicjatywy jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności działające przy kopalni Wujek, które chce przypomnieć o przełomowych wydarzeniach i zachęcić do odwiedzenia ich wystawy.

- "Bana Wolności" tak nazwaliśmy tramwaj, który przez 2 miesiące wakacji będzie jeździć po aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej. W ten sposób chcemy uczcić przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i odzyskania wolności przez naszą ojczyznę. A przede wszystkim chcemy złożyć hołd tym, którym to zawdzięczamy - przekazują pomysłodawcy inicjatywy.

Tramwaj "Bana wolności" będzie woził pasażerów naszej aglomeracji w lipcu i sierpniu na różnych liniach Tramwajów Śląskich.

Jak wygląda "Bana wolności"?

Nad drzwiami tramwaju znajduje się duży napis "BANA WOLNOŚCI 1980-1989", a z zewnątrz tramwaj oklejony jest charakterystycznymi czarno-białymi fotografiami. Na zewnętrznej ścianie środkowej części pojazdu znajdują się dwa archiwalne zdjęcia przedstawiające manifestacje w centrum Katowic - jedno z początku, a drugie z końca lat 80.

- Oba wydarzenia łączy jednak coś bardzo ważnego - społeczna mobilizacja, bunt wobec totalitaryzmu, odwaga uczestników. Przewrócona milicyjna nyska na jednej z fotografii oddaje napięcie, jakie towarzyszyło tej walce. Była to walka pełna nadziei i ostatecznie zakończona zwycięstwem, co przypomina widoczny również na tramwaju wizerunek dłoni ułożonej w wymowną literę V – czytamy w komunikacie ŚCWiS.

Trzecia fotografia przypomina o wysokiej cenie, jaką poniosły osoby walczące o wolność. Na boku tramwaju znajdziemy zdjęcie z ekspozycji w ŚCWiS, gdzie uwieczniono nazwiska i wizerunki kilkudziesięciu znanych ofiar śmiertelnych stanu wojennego.

Również we wnętrzu pojazdu pasażerowie znajdą odrobinę historii. Znajdują się tam plakaty z krótkimi cytatami uczestników pamiętnych wydarzeń i poezji oraz pouczające słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki:

"Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat".

Na tramwaju znajdziemy również napis "Wystawa multimedialna w ŚCWiS", który jest zaproszeniem do obejrzenia ekspozycji w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności poświęconej oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku oraz strajkowi w kopalni Wujek w grudniu 1981 r.