Do dramatycznych scen doszło 28 kwietnia tego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. To właśnie tam przywieziono 29-letniego Kamila B., mieszkańca powiatu częstochowskiego. Jak informuje prokuratura, mężczyzna w trakcie udzielania mu pomocy medycznej stał się ekstremalnie agresywny.
W trakcie udzielania mu pomocy medycznej pacjent znieważył lekarkę, używając wobec niej słów wulgarnych oraz popchnął ją, uderzył w twarz i kopnął. Sprawca groził też lekarce pozbawieniem życia – zrelacjonował prok. Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
Kamil B. prześladował lekarkę?
Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Myszkowie ujawniło, że kwietniowy incydent nie był odosobnionym przypadkiem. Ustalono, że Kamil B. już wcześniej, w okresie od sierpnia 2024 r. do lutego 2025 r., wielokrotnie kierował do tej samej lekarki groźby pozbawienia życia.
Prokurator przedstawił 29-latkowi zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej lekarza, znieważenia go podczas pełnienia czynności służbowych oraz kierowania gróźb karalnych. Mimo poważnych zarzutów, przesłuchany Kamil B. odmówił składania wyjaśnień. Z opinii biegłych psychiatrów wynika jednoznacznie, że w chwili popełnienia przestępstwa był w pełni poczytalny.
Sąd Rejonowy w Częstochowie, na wniosek prokuratora, zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące. Za zarzucane mu czyny grozi mu kara pozbawienia wolności od trzech lat.
Adam Bodnar reaguje na agresję wobec medyków
Sprawa z Częstochowy wpisuje się w niepokojący trend rosnącej agresji wobec personelu medycznego. W odpowiedzi na te zjawiska, Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał w poniedziałek specjalne wytyczne. Mają one na celu usprawnienie prowadzenia postępowań w sprawach ataków na medyków. To reakcja na coraz częstsze przypadki agresji słownej i fizycznej, w tym pobić, gróźb i zniewag ze strony pacjentów lub osób im towarzyszących.
Wytyczne dotyczą „prowadzenia postępowań o przestępstwa popełniane na szkodę osób udzielających świadczeń zdrowotnych, pierwszej pomocy, czynności ratunkowych, a także innych osób wykonujących obowiązki służbowe i zawodowe, które na mocy przepisów szczególnych korzystają z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych”.
Zgodnie z nowymi regulacjami, w Prokuraturze Krajowej mają powstawać coroczne sprawozdania dotyczące ścigania tego typu przestępstw.
