Do połowy sierpnia potrwają prace remontowe przy archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Co się zmieni? Nowe elementy fasady zaskoczą wiernych.
Remont Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach – co wiemy?
Obecnie archikatedra w Katowicach otoczona jest rusztowaniami, a elementy frontonu montowane są przy użyciu dźwigu. Mimo trwających prac, wejście do katedry jest możliwe bocznymi drzwiami. Dla tych, którzy chcieliby podziwiać panoramę miasta, taras widokowy pozostaje czynny, choć z obniżoną ceną.
Oficjalny komunikat informuje:
"Informujemy, że w związku z pracami budowlanymi przy tympanonie katedry, widok z tarasu jest częściowo ograniczony. Prace potrwają do 15 sierpnia".
Nowa fasada archikatedry – niespodzianka dla wiernych
Jak będzie wyglądać katedra w Katowicach po zakończeniu remontu? To trzymane jest w tajemnicy. Wiadomo, że montowane są ogromne płaskorzeźby z postaciami świętych i zasłużonych dla Kościoła, które uzupełnią wystrój frontonu.
Zobacz zdjęcia
Historia przebudowy archikatedry – od Dunikowskiego do dziś
Katowicka archikatedra przechodziła w ostatnich latach gruntowną modernizację. Powstała m.in. nowa winda, taras widokowy, zmodernizowano napis nad wejściem, odnowiono dzwonnicę, kopułę i schody. Obecny remont to dopełnienie dekoracji fasady.
Krytyka projektu – głos architekta Henryka Mercika
Jeszcze przed rozpoczęciem prac głos zabrał słynny architekt i urbanista Henryk Mercik, który od początku był krytyczny wobec tej wizji.
"Od początku byłem przeciwnikiem tego pomysłu. Uważam, że ten element nie pasuje do architektury katedry, która pierwotnie miała wyglądać zupełnie inaczej" – mówił Henryk Mercik w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”.

Ciągła przebudowa – historia zmian w archikatedrze
Pomysł na zmianę bryły katedry nie jest nowy. Już sto lat temu dokonywano zmian w kształcie architektonicznym pierwotnego projektu. W latach 30. XX wieku zrezygnowano z wystroju rzeźbiarskiego fasady projektu Xawerego Dunikowskiego, a sam autor barokowość wnętrz zamienił na dekoracyjne motywy w duchu polskiego art déco.
Także w samej bryle katedry poczyniono wiele zmian. Niektóre zmiany wprowadzono wbrew woli architekta Zygmunta Gawlika. Tak właśnie było z wybudowaniem przylegającego do zachodniej ściany prezbiterium budynku przeznaczonego na plebanię.
Archikatedra w Katowicach – obiekt w ciągłym ruchu
Na obronę pomysłu stworzenia nowej fasady można stwierdzić, że przebudowa katedry w Katowicach nigdy się nie skończyła. Od stu lat jest w ciągłej budowie, a powstające nowe przestrzenie w środku oraz elementy na zewnątrz tylko sprawiają, że jest obiektem coraz ciekawszym.