Antoni Piechniczek Lux ex Silesia
Antoni Piechniczek, były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski otrzyma tegoroczną nagrodę Lux ex Silesia (Światło ze Śląska). To bardzo prestiżowa nagroda, która do tej pory przyznawana była działaczom społecznym, naukowcom, lekarzom. Piechniczek jest pierwszym przedstawicielem sportu, który odbierze Lux ex Silesia.
- Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej - od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. 40 lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca. Sukcesów pan Antoni ma wiele. Poza tym cieszy się dobrą opinią, szlachetny człowiek – powiedział arcybiskup Wiktor Skworc.
Sam Antoni Piechniczek w odpowiedzi na informację o wyróżnieniu w liście do arcybiskupa katowickiego wyraził pokorę i wewnętrzną radość, a także poczucie zaszczycenia go wyróżnieniem. Zaznaczył, że kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę.
- Z pokorą i wewnętrzną radością przyjąłem rekomendację kapituły i przychylność Jego Ekscelencji w nadaniu tytułu „Lux ex Silesia” mojej skromnej osobie. Czuję się niezwykle zaszczycony tym wyróżnieniem. Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich (red. dzisiaj Chorzów Batory) w środowisku maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów. Pod przewodnictwem Ducha Świętego było mi łatwiej obrać drogę piłkarza i trenera - napisał Antoni Piechniczek.
Antoni Piechniczek: kim jest
Antoni Piechniczek urodził się w Chorzowie, obecnie mieszka w Wiśle. 80-letni dziś Antoni Piechniczek karierę piłkarską zaczynał w Zrywie Chorzów. Następnie grał m.in. w Legii Warszawa, potem w Ruchu Chorzów. Jako piłkarz w 1964 r. zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 r. mistrzostwo Polski z Ruchem. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji kraju. Grał w pomocy i na prawej obronie.
Jego pasją stała się praca z młodzieżą i rozbudzanie w młodych ludziach zamiłowania do sportu. Jako trener pracował w Bielsku-Białej, Opolu, Chorzowie i Zabrzu oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Tunezji. W 1987 r., prowadząc Górnika Zabrze, zdobył mistrzostwo Polski.
Sławę zdobył jako trener-selekcjoner reprezentacji narodowej. Powołany na to stanowisko w 1980 r., uzyskał awans do mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 r., na których drużyna zajęła trzecie miejsce. Wywalczył też awans do MŚ w Meksyku w 1986 r. Ponownie objął funkcję selekcjonera reprezentacji w maju 1996 r.
Piechniczek był także m.in. wykładowcą katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, politykiem, radnym woj. śląskiego, senatorem VII kadencji, działaczem sportowym (m.in. wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej), ekspertem telewizyjnym. W 1999 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Lux ex Silesia: lista laureatów:
- 1994 – Irena Bajerowa (językoznawca)
- 1995 – Wojciech Kilar (kompozytor)
- 1996 – ks. abp Alfons Nossol (ordynariusz diecezji opolskiej, teolog, ekumenista)
- 1997 – Jerzy Zieliński (lekarz urolog)
- 1998 – August Chełkowski (fizyk, Marszałek Senatu RP)
- 1999 – ks. Stanisław Tkocz (wieloletni redaktor "Gościa Niedzielnego")
- 2000 – Kornel Gibiński (lekarz, prekursor m.in. gastroenterologii)
- 2001 – Franciszek Kokot (lekarz nefrolog, endokrynolog i patofizjolog)
- 2002 – Tadeusz Sławek (anglista, poeta, historyk i teoretyk literatury)
- 2003 – Henryk Mikołaj Górecki (kompozytor)
- 2004 – Julian Gembalski (organista, konstruktor organów)
- 2005 – ks. Remigiusz Sobański (prawnik kanonista)
- 2006 – Anna Sekudewicz (dziennikarka Polskiego Radia Katowice)
- 2007 – Szczepan Wesoły (arcybiskup, duszpasterz Polonii na świecie)
- 2008 – Wilibald Winkler (naukowiec związany z Politechniką Śląską)
- 2009 – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
- 2010 – Andrzej Jasiński (pianista i pedagog)
- 2011 – Jan Malicki (dyrektor Biblioteki Śląskiej)
- 2012 – Maciej Bieniasz (grafik, profesor)
- 2013 – ks. Wincenty Myszor (historyk, profesor)
- 2014 – Teresa i Eugeniusz Maliccy (prowadzący rekolekcje małżeńskie i przygotowanie do małżeństwa metodą dialogową)
- 2015 – Franciszek Pieczka (aktor)
- 2016 – Jan Miodek (językoznawca, profesor)
- 2017 – Krystyna Heska-Kwaśniewicz (literaturoznawczyni)
- 2018 – Mieczysław Chorąży (specjalista w dziedzinie onkologii)
- 2019 – Władysław Nasiłowski (lekarz medycyny sądowej)
- 2020 – Dorota Simonides (folklorystka)
- 2021 – Marian Zembala (kardiochirurg)
- 2021 - Antoni Pieczniczek (sportowiec, trener)