Noworodek z tatą

i

Autor: Getty Images Warszawski szpital otworzył pokój do kangurowania dla ojców.

Tychy

Americo, Solomiia i Abdelmadjid - takie imiona nadawano w USC w Tychach. Tak, to nie żart

W 2023 roku w 124-tysięcznych Tychach przyszło na świat 1110 dzieci. Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się imiona Zofia, Laura i Klara, a wśród chłopców - Kacper, Franciszek i Maksymilian. Ale w księgach pojawiło się również kilka całkiem oryginalnych propozycji.

Urodzenia w Tychach w 2023 roku. Najpopularniejsze i oryginalne imiona

Jak podkreśla tyski magistrat, nietypowe imiona dotyczą głównie dzieci urodzonych za granicą, których akty powstają na wniosek o transkrypcję.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mieszkający za granicą mogą (ale nie muszą) ubiegać się o wpisanie zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego. Taki akt jest przydatny, gdy chcemy dziecku sporządzić polski paszport lub dowód osobisty. W opisywanych sytuacjach wniosek składa się w wybranym USC w Polsce bądź w urzędzie konsularnym RP, który przekazuje tam wniosek.

W 2023 roku do urzędu stanu cywilnego w Tychach wpłynęło kilkadziesiąt wniosków o transkrypcję i to głównie na nich pojawiły się oryginalne imiona. I to tak oryginalne, że z pewnością podniosły brwi urzędników zajmujących się sprawą. A niektóre tak trudne w wymowie, że dla przeciętnego Polaka stanowią językowy połamaniec.

Jakie to były imiona?

  • Adelina
  • Americo
  • Abdelmadjid
  • Leah
  • Melisa
  • Vivienne
  • Solomiia
  • Matvei

Pozostałe statystyki USC w Tychach: małżeństwa, rozwody, zgony

W 2023 roku w tyskim Urzędzie Stanu Cywilnego małżeństwo zawarło 430 par. Mieszkańcy Tychów wchodzili w związki małżeńskie głównie z Polakami, ale zdarzyły się śluby z obywatelami Ukrainy, Kolumbii, Maroka, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Tymczasem 260 par wzięło rozwód. 236 małżeństw zostało rozwiązanych w wyniku orzeczeń polskich sądów, a 24 na podstawie wyroków zagranicznych.

W zeszłym roku tyscy urzędnicy sporządzili 1552 aktów zgonu. Czyli o 442 zgonów więcej, niż było narodzin.

QUIZ o śląskich imionach. Znasz je i umiesz nazwać po polsku?

Pytanie 1 z 10
Na początek prawdopodobnie proste pytanie. Śląskie imię Alfons to po Polsku: