Urodzenia w Tychach w 2023 roku. Najpopularniejsze i oryginalne imiona
Jak podkreśla tyski magistrat, nietypowe imiona dotyczą głównie dzieci urodzonych za granicą, których akty powstają na wniosek o transkrypcję.
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mieszkający za granicą mogą (ale nie muszą) ubiegać się o wpisanie zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego. Taki akt jest przydatny, gdy chcemy dziecku sporządzić polski paszport lub dowód osobisty. W opisywanych sytuacjach wniosek składa się w wybranym USC w Polsce bądź w urzędzie konsularnym RP, który przekazuje tam wniosek.
W 2023 roku do urzędu stanu cywilnego w Tychach wpłynęło kilkadziesiąt wniosków o transkrypcję i to głównie na nich pojawiły się oryginalne imiona. I to tak oryginalne, że z pewnością podniosły brwi urzędników zajmujących się sprawą. A niektóre tak trudne w wymowie, że dla przeciętnego Polaka stanowią językowy połamaniec.
Jakie to były imiona?
- Adelina
- Americo
- Abdelmadjid
- Leah
- Melisa
- Vivienne
- Solomiia
- Matvei
Pozostałe statystyki USC w Tychach: małżeństwa, rozwody, zgony
W 2023 roku w tyskim Urzędzie Stanu Cywilnego małżeństwo zawarło 430 par. Mieszkańcy Tychów wchodzili w związki małżeńskie głównie z Polakami, ale zdarzyły się śluby z obywatelami Ukrainy, Kolumbii, Maroka, Wielkiej Brytanii i Rosji.
Tymczasem 260 par wzięło rozwód. 236 małżeństw zostało rozwiązanych w wyniku orzeczeń polskich sądów, a 24 na podstawie wyroków zagranicznych.
W zeszłym roku tyscy urzędnicy sporządzili 1552 aktów zgonu. Czyli o 442 zgonów więcej, niż było narodzin.