Śląskie kindloteki zmodernizowane przez Amazon
W kindlotece najmłodsi mogą korzystać z książek i pomocy naukowych przy pomocy technologii takich jak tabletów, robotów i czytników Kindle. W woj. śląskim jest pięć takich miejsc i w ostatnim czasie przeszły one gruntowną modernizację oraz zostały doposażone w nowoczesny sprzęt. A są to kindloteki w następujących placówkach:
- Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie
- II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu
- Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska w Sosnowcu
- Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie
Amazon STEM Kindloteka to program edukacyjny realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, pozwalający zdobywać kompetencje przyszłości oraz edukować uczniów i nauczycieli według modelu STEM, czyli połączenia czterech zagadnień: Science (Nauka), Technology (Technologia), Engineering (Inżynieria) oraz Math (Matematyka).
– Kindloteki to nasz sztandarowy projekt, który nieustannie unowocześniamy. Chcemy, aby te wyjątkowe przestrzenie dostarczały dzieciom i młodzieży jak najlepsze możliwości nauki. W minionym roku do 37 Kindlotek w całej Polsce łącznie trafiło ponad 250 sztuk nowoczesnego sprzętu, w tym robotów, telewizorów czy mat edukacyjnych, które pomogą uczniom w nauce – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.
Edukacja, nowoczesne technologie i integracja dzieci
Kindloteki rozwijają się dzięki koordynatorom, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi poszerzającymi swoją wiedzę z obszaru STEM.
W listopadzie 2023 roku Amazon zorganizował „Kindlotekowisko” – pierwszy w historii zlot koordynatorów programu w Polsce. Ponad 60 osób wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, a także wymieniło się własnymi doświadczeniami.
To nie wszystko. W 2023 r. Amazon razem ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog stworzył także drugą edycję programu „Zdolni Odkrywcy”. Głównym celem przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji przyszłości oraz integracja dzieci z Polski i Ukrainy. W ramach projektu zorganizowane zostały specjalne webinary, które wykorzystując metodę STEM zachęcają do integracji i współpracy pomiędzy dziećmi.
W programie przygotowano także osobne spotkania online dla nauczycieli. W ich ramach polscy pedagodzy przeszli kurs kultury i języka ukraińskiego, natomiast ukraińscy dydaktycy uczestniczyli w spotkaniach poświęconych edukacji STEM, cyfrowej i medialnej.
W całej Polsce w szkołach, bibliotekach, domach kultury od 2019 roku powstało dotąd 79 kindlotek STEM, w tym 37 zostało w ciągu ostatniego roku doposażonych, a wśród nich właśnie kindloteki w woj. śląskim.