Za alkoholową mapę drogową Polski odpowiadają eksperci z portalu rankomat.pl, którzy na podstawie danych uzyskanych z policji oraz GUS opracowali mapę, w jakich województwach najczęściej można spotkać na drodze pijanych kierowców. Zestawili w niej liczbę pijanych kierowców zatrzymanych przez policję z w 2023 roku z liczbą mieszkańców województw. W ten sposób policzono, ilu kierowców przypada na 10 tys. mieszkańców. To wprost pokazuje, gdzie najczęściej można spotkać na drogach pijanych kierowców.
Gdzie w Polsce jest najwięcej pijanych kierowców?
Województwo śląskie w tej statystyce… nie jest ani w czołówce, ani wśród regionów, gdzie jest ich najmniej. W statystykach przodują zwłaszcza dwa województwa: kujawsko-pomorskie oraz dolnośląskie. W kujawsko-pomorskim na 10 tys. mieszkańców średnio przypadło ponad 35 pijanych kierowców. W dolnośląskim niewiele mniej, bo 35,9 kierowców. Na niechlubnym podium znalazło się też świętokrzyskie, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada 34,7 nietrzeźwych kierowców. W teorii najbezpieczniej jest w województwach małopolskim i podkarpackim, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada po 17 pijanych kierowców. Na kolejnym miejscu jest województwo mazowieckie – gdzie statystycznie jest to 20 osób.
Alkoholowa mapa droga Polski. Gdzie jest Śląsk?
Choć statystyki dotyczące pijanych kierowców ciągle spadają, to nadal liczby porażają. W 2013 roku zatrzymano ponad 163 tys. kierowców. W ubiegłym 2023 było ich już ponad 95 tys. Spadek jest ponad 40-procentowy i choć teoretycznie płynie z tego optymistyczny wniosek, że coraz mniej kierowców wsiada za kółko po alkoholu, to jest ich nadal bardzo dużo. Batem na kierowców mają być wprowadzone od 14 marca konfiskaty samochodów. W ciągu trzech tygodni policja zarekwirowała 480 pojazdów w całej Polsce.
Alkoholowa mapa drogowa Polski. Pełny ranking
- Kujawsko-pomorskie – 35,4 kierowców na 10 tys. mieszkańców
- Dolnośląskie – 34,9 kierowców
- Świętokrzyskie – 34,7 kierowców
- Lubelskie – 31,9 kierowców
- Opolskie – 31,7 kierowców
- Zachodniopomorskie – 29,5 kierowców
- Śląskie – 27 kierowców
- Podlaskie – 25,7 kierowców
- Warmińsko-mazurskie – 25 kierowców
- Łódzkie - 24,8 kierowców
- Pomorskie – 22,2 kierowców
- Lubuskie 21,9 kierowców
- Wielkopolskie – 21,1 kierowców
- Mazowieckie – 20,8 kierowców
- Podkarpackie – 17,4 kierowców
- Małopolskie - 17,1 kierowców