Toksyczny alkohol w sklepie w Dąbrowie Górniczej
Alkohol kupiony w sklepach w całym województwie śląskim zabił już 21 osób. Do szpitala Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu na oddział ostrych zatruć trafiły 2 kolejne osoby, które piły razem skażony denaturat, zakupiony prawdopodobnie w sklepie w Dąbrowie Górniczej. W poniedziałek jeden z mężczyzn zmarł. Drugi mężczyzna jest w "skrajnie ciężkim stanie".
Sprawą zajmują się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej. Poszukują oni osób, które zakupiły prawdopodobnie skażoną partię denaturatu w sklepie przy ulicy Sienkiewicza 15. Każdy, kto w okresie od 25 maja kupił tam ten towar, proszony jest o pilny kontakt z jednostką.
Alkohol wycofany ze sklepów
Na przełomie marca i kwietnia w woj. śląskim i łódzkim doszło do serii śmiertelnych zatruć znajdującym się w denaturacie alkoholem metylowym. Tuż przed Wielkanocą wstrzymano całkowicie handel tym preparatem, przeznaczonym do celów gospodarczych. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę kontrole i badania próbek denaturatu.
"Zabezpieczyliśmy wtedy 24 tys. opakowań denaturatu, dotarliśmy do 973 obiektów, w których był sprzedawany – sklepów i stacji benzynowych. Okazało się, że kwestionowane próbki pochodziły od jednego producenta. W wyprodukowanym przez niego denaturacie stwierdziliśmy znaczne przekroczenia dopuszczalnej zawartości metanolu – było to od ponad 64 proc. do ponad 70 proc." – informuje zastępczyni śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr Dorota Wodzisławska-Czapla.
Biuro producenta znajduje się w Krakowie, natomiast produkcja, dystrybucja i magazynowanie produktów odbywa się w województwie świętokrzyskim. Małopolski sanepid wycofał wszystkie zgłoszone partie denaturatu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie przeprowadził kontrolę w siedzibie spółki 11 kwietnia. Po zapoznaniu się m.in. ze sprawozdaniami z badań z 11 kwietnia, sporządzonymi przez dział laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, tego samego dnia nakazał wycofać z obrotu produkt o nazwie "Denaturat alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny" w opakowaniach o pojemności 500 ml, z partii oznaczonej datą "02.03.2022 r.".
15 kwietnia PPIS nakazał wycofać z obrotu produkt o tej samej nazwie, ale oznaczony numerami partii z datami "04.03.2022", "10.03.2022" i "22.03.2022" oraz produkty o nazwie "Denturax alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny", oznaczone datami: "01.03.2022", "09.03.2022" i "10.03.2022".
"Obie decyzje wraz z listami dystrybucyjnymi niezwłocznie zostały przesłane do właściwych miejscowo – ze względu na dystrybutora - Państwowych Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych" – podkreśliła Dominika Łatak-Glonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Łącznie wycofano 18 tys. 59 z 22 tys. 328 opakowań szkodliwego produktu, wprowadzonego do obrotu.
Prokuratura prowadzi śledztwo ws. skażonego alkoholu
Śledztwa w sprawie zgonów po spożyciu denaturatu, prowadzone początkowo przez kilka prokuratur rejonowych, przejęły prokuratury okręgowe w Katowicach i Częstochowie.
Katowicka prokuratura bada okoliczności śmierci 15 osób. "Prokurator zgromadził już część materiału, m.in. dokumentację sanepidu. Przesłuchiwane są osoby, które zamieszkiwały z pokrzywdzonymi. Wyniki badań histopatologicznych potwierdziły, że przyczyną śmierci tych osób było zatrucie metanolem" – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Zawada-Dybek.
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie bada z kolei okoliczności zgonu 6 osób, z których część zmarła w miejscu, gdzie piły denaturat, a część w szpitalach w Sosnowcu i Częstochowie. Tam również badania potwierdziły, że zmarli zatruli się alkoholem metylowym. "W jednym przypadku konieczna okazała się ekshumacja zwłok w celu przeprowadzenia badań. Wcześniej uznano, że ta osoba zmarła z przyczyn naturalnych i została już pochowana" – powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek.
Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia, ale ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w tym celu. Zawiera barwniki, substancje pomocnicze i środki skażające.
Spożycie metanolu wiąże się z ciężkim zatruciem. Dawka zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna - to tylko 30 ml. Alkohol metylowy nie różni się smakiem ani zapachem od alkoholu etylowego, znajdującego się w wódce czy piwie. pap
autorki: Anna Gumułka, Beata Kołodziej