Alarm powodziowy w Czechowicach-Dziedzicach
Powodem ogłoszenia alarmu powodziowego w Czechowicach-Dziedzicach były znaczne przekroczenia stanów alarmowych na rzekach Białej, Iłownicy i Wapienicy, które przepływają przez miasto. W poniedziałek rano poziom wody na tych rzekach wynosił odpowiednio 307 cm (przy stanie alarmowym 260 cm), 464 cm (przy alarmie 420 cm) oraz 495 cm (przy stanie alarmowym 410 cm).
Przekroczone stany alarmowe na Wiśle i Brynicy
Stan alarmowy został również przekroczony na Wiśle w Goczałkowicach, w związku ze spływem wód z gór po intensywnych opadach deszczu w nocy. Alarmująca jest też sytuacja na rzece Brynicy w centralnej części województwa, związana z odpływem wody po opadach z miast m.in. Katowic.
W poniedziałek, 28 lipca stany ostrzegawcze były przekroczone na Białej Wisełce w Wiśle Czarnem, na Wiśle w Wiśle, Ustroniu i Skoczowie, na Brennicy w Górkach Wielkich, na Białej w Mikuszowicach, na Koszarawie w Pewli Małej, na Olzie w Cieszynie, na Gostyni w Bojszowach, a także na Warcie w Kręciwilku.

Pogotowie przeciwpowodziowe w pow. żywieckim
Z powodu silnych wezbrań wód w rzekach górskich, pogotowia przeciwpowodziowe ogłosili starostowie powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Już od niedzieli pogotowia obowiązywały w Bielsku-Białej oraz gminie Kozy. Jako pierwsza pogotowie przeciwpowodziowe ogłosiła gmina Czechowice-Dziedzice.
Wojewoda śląski Marek Wójcik zapewnił, że tendencje stanów wód nie wskazują na możliwość wylania rzek z koryt, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Największa liczba interwencji miała miejsce w Bielsku-Białej i powiecie bielskim – łącznie 300. Kolejne pod względem liczby wyjazdów strażaków były powiat częstochowski, Częstochowa i powiat cieszyński.
Wójt gminy Goleszów zawnioskowała o pomoc 20 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w uprzątnięciu zalanej wcześniej drogi i udrożnieniu koryta rzeki, która wylała.
Zalane ulice i posesje. Trudna noc w gminie Goleszów w powiecie cieszyńskim
Rezerwy w zbiornikach retencyjnych. Ewakuowano obozy harcerskie
Wojewoda zapewnił o wciąż bardzo dużych rezerwach w zbiornikach retencyjnych, które do poniedziałkowego przedpołudnia nie rozpoczęły piętrzenia wody. Sytuacja związana z opadami nie przełożyła się dotąd na konieczność ewakuacji mieszkańców. Ewakuowano natomiast 18 obozów harcerskich w powiatach, w których obowiązuje trzeci stopień zagrożenia. Ewakuacji podlegało ok. 1250 osób – zarówno dzieci, jak i opiekunów – z obozów namiotowych. Obozy w budynkach nadal funkcjonują.
Utrudnienia na drogach i kolei
Według porannych danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ogółem w regionie w różnych momentach uszkodzone lub zalane zostały 74 odcinki dróg. Nie odnotowano uszkodzeń lub zerwań mostów ani szkód czy zalań obiektów użyteczności publicznej.
W związku z sytuacją pogodową opóźnienia notują pociągi regionalne. Jak wynika z informacji Kolei Śląskich, od poranka z powodu utrudnień na trasie lub trudnych warunków pogodowych opóźnione były m.in. pociągi na odcinkach Katowice – Tychy Lodowisko, Racibórz – Katowice, Katowice – Cieszyn czy Węgierska Górka – Katowice.
Zgodnie z bieżącymi informacjami Katowice Airport pogoda nie wpłynęła tam na możliwość startów i lądowań samolotów, jednak część kursów, szczególnie czarterowych, w poniedziałek była z różnych przyczyn opóźniona.