Zniszczono zabytkowe chałupy z XVII i XVIII w.
Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" to jedno z ciekawszych miejsc, które można odwiedzić w regionie, a zwłaszcza kiedy dobra pogoda dopisuje. Niestety nie wszyscy odwiedzający pamiętają, że przebywają na terenie muzeum. We wtorek 14 maja br. w chorzowskim skansenie doszło do kolejnego bezmyślnego aktu wandalizmu. Na ścianach dwóch zabytkowych chałup z Istebnej z 1976 r. i 1794 r. pojawiły się napis i rysunki. O sprawie w mediach społecznościowych poinformowali muzealnicy.
- Widoczne na zdjęciach bezmyślne zniszczenia pozostawili po sobie wczorajsi zwiedzający. Dokonano ich w małej chałupie (z 1876 r.) i dużej chałupie (z 1794 r.) z Istebnej - czytamy w poście Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
Chorzowski skansen dokłada wszelkich starań, aby zabytkowa ekspozycja została zachowana w jak najlepszym stanie. Mając świadomość odpowiedzialności i troskę o dziedzictwo kulturowe naszego regionu muzeum pozyskuje środki na potrzebne remonty i konserwację zabytków.
Pracownicy skansenu weryfikują zapisy monitoringu z kamer, które być może pomogą w ustaleniu sprawcy lub sprawców aktu wandalizmu.
To już nie pierwszy przypadek, kiedy w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" doszło do dewastacji zabytków. W lipcu ubiegłego roku odwiedzający zostawili po sobie napisy i rysunki na zabytkowej stodole z Brzeźc z XIX wieku.
- Przypominamy, że będąc na terenie naszej ekspozycji odwiedzający znajdują się w MUZEUM, zaś historia zgromadzonych tu budynków sięga nawet XVII wieku. Dbałość o zachowanie zabytków powinna być wyrazem troski każdego, kto odwiedza nasze muzeum. Szanujmy wspólnie dziedzictwo kultury! - przypominają muzealnicy.