Akcje EC Będzin
EC Będzin to spółka giełdowa dopuszczoną do obrotu publicznego decyzją Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 31 lipca 1998 roku. Jeszcze nigdy w historii notowań kurs akcji nie był tak wysoki, jak dzisiaj. Jeszcze 1 czerwca wynosił 7,40 zł, a 28 czerwca akcje Elektrociepłowni Będzin kosztują 82 zł. To o ponad 1100 proc. więcej!
Nic dziwnego, że taki skok nie umknął uwadze inwestorom, a nawet premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który wprost napisał: "w związku z wątpliwościami ws. akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego UKNF, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków".
Polecany artykuł:
Kto manipuluje akcjami EC Będzin
W ubiegłym tygodniu Elektrociepłownia Będzin podała, że zawarła z Orlen Synthos Green Energy umowę o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących możliwej inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach posiadanych przez spółki zależne. Spółka wskazała, że zawarcie umowy stanowi początek rozmów pomiędzy stronami i docelowa struktura współpracy, forma, jak i warunki realizacji projektu nie są przez strony ustalone.
Od tego momentu akcje zaczęły ponownie zwyżkować.
Akcje dzisiaj są najwyższe w historii mimo że Orlen Synthos Green Energy podał w oświadczeniu, że nie planuje współpracy z EC Będzin dotyczącej SMR, a umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji.
Na obniżkę kursu nie wpłynęło nawet postępowanie Komisji Nadzoru Finansowego i prokuratury, a także fakt, że zarząd EC Będzin złożył zawiadomienie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu manipulacji kursem spółki.
Ustalenia EC Będzin i prokuratury
Według źródeł Business Insider Polska śledczy z prokuratury zabezpieczyli dokumenty EC Będzin, m.in. dane ze skrzynek e-mail oraz telefonów komórkowych. Przesłuchani zostali także przedstawiciele zarządu i rady nadzorczej spółki.
Według władz spółki manipulacji kursem dokonały nieznane spółce osoby, które wykorzystywały raporty bieżące EC Będzin, do rozpowszechniania spekulacji, że w spółce ma się pojawić francuski inwestor. Wpisy sugerowały, że EC Będzin szykowana jest do transakcji.
Według Business Insider Polska w zawiadomieniu do prokuratury władze EC Będzin przekonują, że do manipulacji doszło dlatego, że główny akcjonariusz, czyli Grupa Altum, zwiększa swoje zaangażowanie (obecnie ma 46,01 proc. akcji) oraz że spółka zdecydowała się na wcześniejszy wykup obligacji. Takie spekulacje miały charakter cenotwórczy.
Elektrociepłownia Będzin się tłumaczy
"Niezależenie od powyższego, przestrzegając najwyższych standardów etycznych, przepisów prawa oraz wewnętrznych procedur, spółka deklaruje pełną współpracę z wszystkimi organami mającą na celu wyjaśnienie pojawiających się w przestrzeni medialnych wątpliwości dotyczących obrotu akcjami Spółki" - informuje EC Będzin.
Elektrociepłownia Będzin S.A. jest podmiotem posiadającym w swoich zasobach elementy infrastruktury krytycznej produkujące ciepło dla Zagłębia Dąbrowskiego w celu zaspokajania potrzeb odbiorców w zakresie ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ciepła w postaci pary wodnej dla zaspokajania potrzeb technologicznych odbiorców wrażliwych, a także elementy infrastruktury produkujące energię elektryczną.