Nagroda im. Kazimierza Kutza
Nagroda im. Kazimierza Kutza przyznawana jest osobom ze świata kultury, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. Ma na celu uhonorowanie twórców za wybitne osiągnięcia, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej.
Nagroda została ustanowiona w 2020 roku z inicjatywy prezydenta Katowic Marcina Krupy, rektora Uniwersytetu Śląskiego Ryszarda Koziołka i dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka. W pierwszej edycji w 2021 roku statuetka powędrowała do Anny Dymnej, aktorki teatralnej i filmowej. Laureatem kolejnej edycji został pisarz i publicysta Szczepan Twardoch. W 2023 roku nagrodę zdobyła reżyserka teatralna Maja Kleczewska.
Agnieszka Holland laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza
W tym roku wśród nominowanych do tytułu znaleźli się: Daria ze Śląska, Krzysztof Głuchowski, Aleksander Nowak, Joanna Szczepkowska i Agnieszka Holland. To właśnie w ręce tej ostatniej powędrowała nagroda. Reżyserka odebrała statuetkę w piątkowy wieczór podczas uroczystej gali w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Wierzę w siłę obrazu. Całe moje życie temu poświęciłam. Od 15 roku życia wiedziałam, że chcę robić filmy. Jeżeli ja wierzę w siłę obrazu, to mogę zrobić coś, żeby te obrazy, które zostały zdehumanizowane, te głosy i twarze, które zostały odebrane ludziom, stworzyć. Film fabularny jest takim narzędziem, które pozwala to zrobić. Zrobiłam więc film „Zielona granica” i mogłabym go spokojnie dedykować dwóm moim starszym kolegom - Andrzejowi Wajdzie i Kazimierzowi Kutzowi, bo w nich była odwaga i przekorność, które zawsze były dla mnie latarnią w świecie filmu - mówiła Agnieszka Holland po odebraniu nagrody
Agnieszka Holland jest laureatką wielu prestiżowych nagród. W 2012 film "W ciemności" w jej reżyserii otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Z kolei ubiegłoroczna "Zielona granica" otrzymała Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Głównym 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Uroczysta gala w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach:
Ambasadorem Śląska został Jan Olbrycht - europarlamentarzysta z Rybnika
Podczas uroczystej gali w Teatrze Śląskim przyznano również honorowe wyróżnienie "Ambasadora Śląska". Nagroda ta przyznawana jest osobom, które mają szczególne zasługi dla regionu górnośląskiego. W tym roku otrzymał je europoseł Jan Olbrycht, który przed laty był m.in. burmistrzem Cieszyna i marszałkiem woj. śląskiego.
To jest bardzo onieśmielające, gdy osoba ze świata politycznego znajdzie się wśród uhonorowanych przedstawicieli sztuki i kultury. Niedoścignionym mistrzem jest dla mnie Kazimierz Kutz. Robię wszystko, żeby Państwo byli ze mnie dumni. Bardzo się cieszę z tego, że kapituła mnie tak wyróżniła, bo to oznacza, że uważają Państwo, że jestem swój człowiek – mówi Olbrycht po odebraniu nagrody.