Teatr Śląski zaplanował 14 wydarzeń w ciągu 5 dni! Propozycje repertuarowe dostępne będą m.in. z audiodeskrypcją, językiem migowym (PJM), napisami dla Głuchych. W programie znaleźli się artyści z Polski, Włoch, Rosji, Niemiec, Izraela, Wielkiej Brytanii.
– Po raz czwarty stawiamy na sceniczną prawdę, na artystyczną jakość i na projekty, które prowokują do dyskusji. Przekonaliśmy się, że jeszcze mocniej potrzebny jest nam w domowych zaciszach czas na refleksję, na śmiech i na łzy. Choć w maksymalnym dystansie społecznym, bo po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na edycję w całości on-line, to paradoksalnie jeszcze bardziej intymnie, blisko i kameralnie spotkamy się z każdym widzem, który zdecyduje się spędzić z nami pięć czerwcowych dni festiwalu OPEN THE DOOR – przyznaje Robert Talarczyk, inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu.
Czwarta edycja festiwalu realizowana jest w formule online, a wszystkie propozycje prezentowane są widzom po zalogowaniu na platformie openthedoor.teatrslaski.art.pl. Ze względu na licencję niektóre pokazy mają limit odsłon. Prezentowane tytuły pozostają dostępne na 24 lub 48 godzin, by widzowie dostosowali czas oglądania do własnych potrzeb i indywidualnego harmonogramu dnia.
Festiwal potrwa od 23 do 27 czerwca 2021. Wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu zarówno ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu i Funduszu Wsparcia Kultury ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, jak i dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
W PROGRAMIE BEZPŁATNE POKAZY ONLINE:
„Bokser” – głośna inscenizacja prozy Szczepana Twardocha w hamburskim teatrze reżyserowana przez Ewelinę Marciniak (Niemcy)
„YAG” – przygotowana w trakcie pandemii filmowa wersja kultowego spektaklu Batsheva Dance Company w reżyserii Ohada Naharina (Izrael)
„Ten okrutny mrok” – mistrzowski spektakl kompanii pod auspicjami światowej sławy reżysera Pippo Delbono (Włochy)
„Oniegin” – zapierający dech w piersiach spektakl w reżyserii jednego z najbardziej znaczących twórców młodego pokolenia, nagrodzony dwoma rosyjskimi Złotymi Maskami (Rosja)
„Ciało w ciało z Marylin” – performance Teatru 21, zespołu nagrodzonego tegorocznym Paszportem „POLITYKI” (Polska)
„Enter Achilles”, „Dead Dreams of Monochrome Men” – kultowe i prowokacyjne realizacje brytyjskiego zespołu DV8 Psychical Theatre (Wielka Brytania)
„Koniec z Eddym” – inscenizacja adaptacji głośnej francuskiej prozy w interpretacji Anny Smolar na warszawskiej scenie STUDIO teatrgleria (Polska)
„Mewa” – wspaniała inscenizacja i wybitne kreacje aktorskie w moskiewskim spektaklu reżyserowanym przez Yurija Butusova (Rosja)
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
„Alicja 0700” – kultowe interaktywne słuchowisko online przygotowane przez poznański Teatr Usta Usta Republika
„Wspólnota Śniących” – tygodniowe artystyczny projekt online eksplorujący sny i śnienie uczestników
„Kuchnia Konfliktu” – kulinarna kooperatywa i festiwalowe menu z kuchnią czeczeńską do kupienia w katowickiej Restauracji Amfora
@Background_Bob – polska odsłona artystycznego projektu i akcji charytatywnej zainicjowana przez dwunastolatka z Wysp Brytyjskich i jego ojca
„Dzieci Saturna” – projekt podejmujący i dokumentujący problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży
"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!"