Wiadomości

Zorza polarna na Śląsku. Gdzie oglądać zorzę w Katowicach i okolicach? Są takie miejsca

2024-07-30 12:26

W nocy z wtorku na środę w Polsce obserwowane będzie niezwykle rzadkie i spektakularne zjawisko świetlne. Na niebie pojawi się zorza polarna. To efekt koronalnych wyrzutów masy na Słońcu i burzy magnetycznej G3. Dzięki temu zorzę będzie można sfotografować zwykłym aparatem nawet w województwie śląskim. Gdzie najlepiej? Podajemy kilka lokalizacji.

Noc z wtorku na środę będzie dla wielu nieprzespana. Oka nie zmrużą z całą pewnością miłośnicy zjawisk fizycznych i meteorologicznych. Jeśli tylko pogoda pozwoli, na niebie oglądać będziemy spektakularne zjawisko. Zorza polarna widziana będzie w całym województwie śląskim, ale są miejsca, w których obserwacja powinna być wyjątkowo intensywna. Poniżej podajemy kilka wyjątkowych miejsc, z których będzie można nawet zrobić dobre zdjęcia zorzy polarnej zwykłym telefonem.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna jest zjawiskiem fizycznym, które obserwowane jest w górnej atmosferze zwykle w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi. Jednak, gdy na Słońcu następują wyjątkowo potężne wybuchy koronalne cząstek elementarnych, powodujące burze magnetyczne, wiatr słoneczny może je zapędzić nawet na takie szerokości geograficzne, że zorze widziane są aż w Tatrach i Alpach.

Centrum Prognoz Heliogeofizycznych z CBK PAN w Warszawie poinformowało, że właśnie teraz znajdujemy się w najlepszym okresie do obserwacji zorzy w tym cyklu słonecznym. Przypomnijmy, że w maju tego roku już raz zorza byłą obserwowana nad Polską, wywołując zachwyt mieszkańców. Tym razem widoczność może być nieco mniejsza, ale stosując się do naszych wskazówek, możemy sobie zagwarantować równie emocjonujące przeżycia.

Gdzie oglądać zorzę polarną?

W przypadku burzy magnetycznej G3 w Polsce będziemy mogli zarejestrować całkiem wyraźne zorze polarne na zdjęciach. Barwy mogą przechodzić od ciemnego fioletu, przez czerwień aż do zieleni i błękitu.

Najprawdopodobniej nie zobaczymy jej w centrum dużych miast: Katowic, Gliwic, Zabrza, bo jest tam zbyt dużo źródeł światła: lamp ulicznych, lamp samochodów i osiedli mieszkaniowych. Gdzie w takim razie obserwować zorze polarne?

Najlepsze lokalizacje do obserwacji zorzy polarnej w województwie śląskim?

  • Hałda na Kostuchnie w Katowicach
  • Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich,
  • Górka Środulska w Sosnowcu,
  • Góra św. Doroty w Będzinie,
  • Schronisko na Soszowie w Wiśle,
  • Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
  • Wzniesienie wokół zamku w Olsztynie pod Częstochową
  • Góra Birów pod Ogrodzieńcem

Zobacz zdjęcia zorzy polarnej nad Śląskiem w maju 2024

Wielokrotnie zadawaliście wczoraj w komentarzach pytanie "czy jest sens jechać nad morze?". Moim zdaniem nie. Polskie wybrzeże wciąż jest w strefie białych nocy, a to oznacza jasne niebo do późnych godzin i szybkie nadejście świtu. Osobiście poszukałbym ciemnego nieba z dala od świateł miejskich na linii Warszawa-Poznań, choć sam dzisiejszą noc spędzam na... Podhalu. Nie martwi mnie to, bo spodziewam się, że zorze mógłby swoim zasięgiem objąć bez trudu całą Polskę - pisze Karol Wójcicki, popularyzator nauki.

Dla najlepszych warunków obserwacyjnych zaleca się znalezienie miejsca z dala od miejskich świateł, gdzie niebo będzie ciemniejsze, a widoczność lepsza. Warto także sprawdzić prognozy pogody, aby upewnić się, że niebo będzie wolne od chmur.

Warto jednak pamiętać, że ostatecznie zasięg zorzy będzie zależał od parametrów wiatru słonecznego, które możemy przewidzieć zaledwie z godzinnym wyprzedzeniem. Gdy fale CME będą mijać sondy kosmiczne oddalone o ok. 1 mln kilometrów od Ziemi, wówczas dotrą do nas bardzo dokładne dane. Od tego momentu mamy około jednej godziny na dotarcie tego materiału do Ziemi. 

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?
Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Listen on Spreaker.