Nielegalny alkohol w żorach

i

Autor: Śląska Policja

Wiadomości

Żory. Senior nielegalnie pędził i sprzedawał alkohol. W jego mieszkaniu znaleziono prawie 100 litrów

Prawie 100 litrów gotowego produktu, a także aparaturę do domowej produkcji alkoholu etylowego zabezpieczyli policjanci w jednym budynków w centrum Żor. 69-letni mieszkaniec wytwarzał alkohol i sprzedawał, nie mając na niego zezwolenia. Za nielegalne wyrabianie napojów spirytusowych grozi mu kara do roku pozbawienia wolności.

Śląskie. Senior sprzedawał nielegalny alkohol

Policjanci z Żor ustalili, że jeden z mieszkańców może posiadać wyroby tytoniowe bez polskich znaków skarbowych oraz produkować alkohol bez wymaganego zezwolenia.

W połowie marca 2024 r. ujawnili przy 69-latku papierosy bez polskich znaków skarbowej akcyzy i alkohol niewiadomego pochodzenia. Podczas przeprowadzonego przeszukania stróże prawa zabezpieczyli nielegalne papierosy oraz aparaturę do wyrabiania alkoholu domowym sposobem, a także pojemniki z alkoholem o łącznej pojemności prawie 100 litrów.

Mężczyzna został zatrzymany. Odpowie teraz za nielegalne wytwarzanie i sprzedawanie alkoholu. Zgodnie z ustawą o wyrobie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. W praktyce oznacza to, że produkcja bimbru na własny użytek, czyli nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest prawnie zabroniona i podlega karze do roku pozbawienia wolności - przypomina policja.

Czy znasz kodeks karny? QUIZ. Tylko prawnicy i przestępcy zdobędą maksymalną liczbę punktów

Pytanie 1 z 10
Kto podlega odpowiedzialności karnej?
Listen on Spreaker.