Śląski Ogród Zoologiczny podsumowuje 2022 rok
Nowy rok się zaczął, czas więc podsumować poprzedni. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, na swojej stronie internetowej, streścił najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w 2022 roku.
Na sam początek: liczby. W ubiegłym roku Śląski Ogród Zoologiczny odwiedziło łącznie 480 tys. osób. - Tak duża frekwencja utrzymująca się dwa lata z rzędu jest dla nas sygnałem, że zmiany, które wprowadzamy, przynoszą pozytywny efekt, a sam ogród staje się coraz bardziej atrakcyjny - podkreślają przedstawiciele chorzowskiego ZOO.
Przez dwanaście miesięcy udało się zarobić 8 mln zł. To oznacza 100 proc. wzrost dochodów w porównaniu z pandemicznym 2020. Wpływ na to miały m.in. zmiany w cenniku. Ponadto udało się pozyskać środki w ramach współpracy z różnymi firmami zewnętrznymi.
Zwierzęta śląskiego ZOO
Ponadto w ubiegłym roku przyszło na świat łącznie 170 zwierząt reprezentujących 36 gatunków. W chorzowskim ZOO urodziły się m.in. świnie rzeczne (4 samice), a także panda ruda (samica) czy lemury katta.
Najważniejszym jednak przychówkiem w 2022 roku były trzy rosomaki tundrowe. Był to pierwszy w historii miot tego gatunku, który przyszedł na świat w polskim ogrodzie zoologicznym.
Ubiegły rok obfitował także w transporty związane z wymianą osobników. Śląskie ZOO kontynuowało współpracę z innymi polskimi i europejskimi ogrodami zoologicznymi. W ten sposób udało się m.in. pozyskać z Gdańska samca żyrafy siatkowanej. W ciągu dwunastu miesięcy sprowadzono do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego łącznie 109 nowych osobników reprezentujących 48 gatunków.
Chorzowskie ZOO miało również swój wkład w rozwój hodowli zwierząt w innych ogrodach - wyjechało od nas 37 osobników z 13 gatunków.
Inwestycje zakończone i zapowiadane
Rok 2022 stał także pod znakiem inwestycji.
- Biorąc pod uwagę fakt, ze Śląskie Zoo powstało w połowie XX w., a duża część infrastruktury pamięta jeszcze początki jego funkcjonowania, to każda, nawet najdrobniejsza modernizacja przybliża go do standardów nowoczesnego ogrodu zoologicznego na miarę XXI w.
- dodają przedstawiciele ZOO.
Udało się chociażby przearanżować otoczenie wejścia głównego do ogrodu czy stworzyć kompleks wolier dla kuraków leśnych. W tym roku kontynuowane będą m.in.: budowa pawilonu lasu deszczowego Ameryki Południowej czy nowego budynku administracyjno-edukacyjnego.
- Inwestycje to nie tylko budowa i modernizacja, to także przygotowanie dokumentacji pod przyszłe inwestycje. W 2022 r. sfinansowano opracowanie projektów wraz z pełną dokumentacją pod budowę nowej lwiarni, dzięki której w naszym zoo możliwy będzie rozwój hodowli dużych kotów oraz szklanego mostu, którego budowa będzie pierwszym etapem modernizacji Skalnej Kotliny Dinozaurów - czytamy w zapowiedzi.