Powódź 2024 dotknęła w pierwszej kolejności tereny położone nad rzekami Białą Głuchołaską i Nysą Kłodzką. Po przejściu wielkiej wody w miastach takich, jak Głuchołazy, Kłodzko, Lądek Zdrój, obraz zniszczeń jest ogromny. Mieszkańcy sami nie są w stanie poradzić sobie z usuwaniem zanieczyszczeń naniesionych przez rzekę. Wojskowa operacja Feniks ma pomóc im w powrocie do normalnego życia.
Gdzie pracują żołnierze pułku chemicznego na terenach powodziowych
Ponad 200 żołnierzy z 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego zostało zaangażowanych w usuwanie skutków powodzi w Kotlinie Kłodzkiej i na Opolszczyźnie – ich głównym zadaniem będzie odkażanie budynków. Pierwsza grupa wojskowych wyruszyła na tereny popowodziowe w poniedziałek i już tam dotarła.
W poniedziałek na miejsce pojechały trzy grupy zadaniowe wyposażone w instalacje rozlewcze oraz sprzęt do odkażania. Ich głównym zadaniem będzie likwidacja skażeń na terenach popowodziowych – powiedział rzecznik jednostki mjr Arkadiusz Kustra
Dzisiaj, w środę, na tereny najbardziej dotknięte powodzią pojadą dwie kolejne grupy żołnierzy z jednostki w Tarnowskich Górach. „W ciągu tego tygodnia będzie to ponad 200 żołnierzy” – dodał rzecznik.
Woda powodziowa niesie ze sobą padłe zwierzęta i odpady z zalanych oczyszczalni, zakładów przemysłowych czy szpitali. Mogą w niej znaleźć się bakterie kałowe, bakterie E. coli i inne drobnoustroje, a także zanieczyszczenia chemiczne, zwiększając ryzyko wystąpienia różnych chorób. Stąd konieczność odkażania szkół, budynków mieszkalnych czy obiektów administracji, które zostały zalane.
Zobacz zdjęcia żołnierzy 5 pułku chemicznego
W czym się specjalizuje 5 Tarnogórski Pułk Chemiczny
5 Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen. broni Leona Berbeckiego wykonuje zadania związane ze wsparciem wojsk w zakresie obrony przed bronią masowego rażenia.
Może też wykonywać zadania niemilitarne, dotyczące wsparcia w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych związanych z rozpoznaniem i likwidacją skażeń powstałych w wyniku ataków terrorystycznych z użyciem broni masowego rażenia, awarii obiektów chemicznych lub jądrowych, a także podczas usuwania skutków katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych.
W skład pułku wchodzą pododdziały rozpoznania, likwidacji skażeń chemicznych, dowodzenia, logistyczne oraz zespół ratownictwa chemicznego.
Tak wygląda zniszczony Lądek Zdrój
Zobacz zdjęcia
Listen on Spreaker.