Wydarzenia

Zniknie oddział poczty w zabytkowym gmachu przy ul. Pocztowej w Katowicach. To część historii miasta

2024-05-25 0:00

Klienci placówki Poczty Polskiej, która znajduje się przy ul. Pocztowej 9, wkrótce stracą możliwość korzystania z niej. Jak informuje Radio Katowice, w ramach optymalizacji sieci placówek pocztowych ma zostać zamknięta. Warto podkreślić, że gmach poczty powstał i służył jej klientom 131 lat temu.

Poczta Polska zamyka oddział w centrum Katowic

Klienci Poczty Polskiej przy ulicy Pocztowej 9 w Katowicach będą mogli z niej korzystać jeszcze do końca maja. Od 1 czerwca gmach poczty, który od 131 lat znajduje się właśnie pod tym adresem, będzie zamknięty. Powód? Jak poinformowano w komunikacie przesłanym Radiu Katowice, względy ekonomiczne i konieczność "optymalizacji funkcjonowania sieci placówek".

Co stanie się z budynkiem? Jak poinformowała Poczta Polska, gmach ma zostać wynajęty. Sami pracownicy mają nie zostać zwolnieni, tylko przeniesieni do innych placówek pocztowych. 

Gmach poczty przy ul. Pocztowej 9 powstał 131 lat temu 

Likwidacja poczty w gmachu przy ul. Pocztowej 9 będzie końcem długiego rozdziału w historii tak budynku, jak i samej poczty. Gmach powstał w miejsce budynku szkoły w latach 1892–1893. Wzniesiony w stylu neorenesansowym z charakterystyczną wieżyczką był kilkukrotnie przebudowywany, a obecny wygląd budynek zyskał po przebudowie, do której doszło w 1937 roku. 

Zanim doszło do budowy gmachu, na tym terenie znajdowała się katowicka szkoła otwarta, którą wybudowano w 1827 roku. Późniejszy gmach Cesarskiego Urzędu Poczty wzniesiono na działce o powierzchni prawie 2,5 tys. m kw. Kupiono ją w 9 maja 1891 roku za 57 tys. marek. Projekt budynku powstał w Berlinie i został zatwierdzony 30 maja 1892 roku. Sama budowa trwała niewiele ponad rok. Rozpoczęto ją  9 czerwca 1892 roku, a uroczyste otwarcie nastąpiło 3 grudnia 1893 roku.

Nowy budynek charakteryzował się formą neorenesansową z wieżyczką i elewacją w rdzawym kolorze. W 1904 roku oddano do użytku tylne skrzydło gmachu poczty i nadbudowano jedno z pięter. Zlikwidowano wówczas wieżę z telegrafem. 

Gmach poczty Polskiej w Katowicach na dawnych zdjęciach i pocztówkach

Próby sprzedaży zabytkowego gmachu w Katowicach

Kolejne modernizacje i przebudowy obiektu miały miejsce m.in. w 1913 roku, kiedy gmachowi nadano cechy modernistyczne. Powstała wtedy kolumnada oraz świetliki dachowe w tylnym skrzydle. W tamtych latach poczta należała do Urzędu Pocztowego Rzeszy.

Jak można przeczytać na Wikipedii, w okresie międzywojennym w budynku mieściła się jedna z ośmiu polskich Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów, Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Katowice 1 i Rejonowy Urząd Telefoniczno-Telegraficzny. W latach 1930–1932 najwyższe piętra gmachu przebudowano pod pomieszczenia centrali telefonicznej, na parterze wybito dwa nowe okna, zaś na pierwszym i trzecim piętrze po jednym. Ostatnia przebudowa, którą widzimy do obecnych czasów, miała miejsce w 1937  roku.

Po 121 latach Poczta Polska zdecydowała się podjąć próbę sprzedaży gmachu przy ul. Pocztowej 9. W maju 2014 wyceniono gmach na 15 mln zł. Próbowano sprzedać go trzykrotnie w drodze licytacji. Przy dwóch pierwszych nie było chętnych, przy trzeciej cenę obniżono do 13,5 mln zł, ale chętnych nadal nie było.

Poddano się w 2019 roku, kiedy to Poczta Polska ogłosiła plany odnowienia gmachu, do czego ostatecznie nie doszło. 

Listen on Spreaker.