„Zielone pracownie otwarte w dwóch szkołach w Rudzie Śląskiej. Uczniowie przekonają się, czym jest ekologia

i

Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Edukacja

„Zielone" pracownie otwarte w dwóch szkołach w Rudzie Śląskiej. Uczniowie przekonają się, czym jest ekologia

2023-11-20 13:40

W dwóch szkołach podstawowych w Rudzie Śląskiej otwarto nowoczesne pracownie dydaktyczne. Uczniowie mogą skorzystać z nowoczesnych sprzętów multimedialnych oraz wysokiej jakości pomocy naukowych, a wszystko to w kierunku zwiększenia świadomości, jak ważna jest ochrona środowiska.

Nowe pracownie dydaktyczne w szkołach podstawowych w Rudzie - w trosce o ochronę środowiska

Uczniowie dwóch szkół podstawowych w Rudzie Śląskiej - SP nr 22 im. Jana S. Dworaka i SP nr 30 im. Karola Miarki korzystają z nowych pracowni dydaktycznych, w których uczą się biologii, mając do dyspozycji plansze przyrodnicze i inne pomoce, które jeszcze bardziej uświadomią im, jak ważna jest troska o ekologię i środowisko, którego każdy jest częścią.  

17 listopada w Szkole Podstawowej nr 22 została otwarta „Pracownia (bio)logiczna – serce ekologii". A to dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz wkładu własnego Urzędu Miasta. Przedsięwzięcie wyniosło w sumie 60 tys. zł.

W jego ramach zakupiono 43 różne pomoce dydaktyczne, takie jak: modele, preparaty, plansze o tematyce przyrodniczej, biologicznej i ekologicznej, monitor interaktywny i laptop oraz wyposażenie sali w stoły, krzesła i szafy. Wykonane zostały też prace remontowe, w tym: malowanie, ułożenie tematycznej fototapety na jednej ze ścian, przeprowadzono modernizację instalacji elektrycznej i wymianę oświetlenia oraz wykładziny podłogowej.

Lekcje biologii, koła przyrodnicze, warsztaty mają zwiększyć świadomość ekologiczną uczniów

- Uczniowie będą się uczyć m.in. jak być eko, co oznacza termin +zero waste+, w jaki sposób codzienne nawyki wpływają na stan naszego zdrowia i na otaczający nas świat. Nowa pracownia będzie także źródłem wiedzy i inspiracji dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych, dzięki odpowiednio dobranym pomocom dydaktycznym – tłumaczy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 Damian Pajonk.

W pracowni odbywać się będą lekcje przyrody w klasach 4 i biologii w klasach 5-8. Z jej zasobów skorzystają także uczniowie klas 1-3 w czasie wprowadzania treści przyrodniczych w nauczaniu zintegrowanym. W planach jest również prowadzenie w niej zajęć pozalekcyjnych, takich jak np. kółko biologiczne, czy szkolne koło miłośników roślin. W pracowni realizowanych będzie łącznie ok. 25–30 godzin zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych tygodniowo, które będą mieć charakter przyrodniczy, biologiczny i ekologiczny.

Kilka dni wcześniej, 14 listopada w Szkole Podstawowej nr 30 im. K. Miarki pracownię nazwaną „Duch Lasu". W pełni została dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nową pracownię wyposażono w nowoczesny, interaktywny sprzęt edukacyjny, laboratoryjny i multimedialny.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/